Střihněte si kvalitu! SZIF odstartoval novou soutěž o tři automobily.
Tisková zpráva SZIF ze dne 5. 11. 2018
Státní zemědělský intervenční fond dnes spustil spotřebitelskou soutěž o atraktivní ceny Střihněte si kvalitu! Hlavní výhrou jsou tři automobily značky Škoda KAROQ Ambition, ale ani ostatní soutěžící nepřijdou zkrátka. Cílem je podpořit osvětu a konzumaci kvalitních potravin.
Třináct soutěžních týdnů právě začíná. Pokud patříte mezi soutěživé typy a máte v oblibě kvalitní potraviny, pak už postačí jenom nůžky a lepidlo. Od 5. listopadu 2018 do 3. února 2019 se můžete zúčastnit soutěže o velmi lákavé ceny. Podmínka je jednoduchá. Stačí vyplnit a zaslat hrací kartu se 30 logy kvalitních potravin, které reprezentují následující značky: Klasa, Regionální potravina, BIO „zebra“ (produkt ekologického zemědělství), BIO „list“ (evropské logo pro ekologickou produkci), Chráněné označení (ZTS, CHZO, CHOP), Český výrobek – garantováno Potravinářskou komorou ČR, Česká potravina nebo Česká cechovní norma.
Nakupujte kvalitní potraviny a odměna Vás nemine. Vždyť drobná cena čeká na prvních sto tisíc nejrychlejších soutěžících! Hlavní výherci mohou být jenom tři, ale spokojeni budou i ostatní, protože hodnotných cen je pro fanoušky kvalitních potravin připraveno skutečně hodně. Každý týden se bude losovat o kuchyňské spotřebiče a doplňky a na nejaktivnější účastníky čekají v závěru soutěže atraktivní ceny.
O značce „Klasa“
Národní značku kvality KLASA uděluje mimořádně kvalitním potravinářským a zemědělským výrobkům ministr zemědělství od roku 2003. Spravuje ji Státní zemědělský intervenční fond. Národní značku kvality získává výrobce na tři roky. Logo KLASA slouží spotřebitelům k lepší orientaci na trhu pro rozeznání výjimečně kvalitních produktů v porovnání s běžně dostupnými potravinami. V současnosti mohou spotřebitelé nalézt značku na obalech 970 produktů od 222 výrobců. Další informace a kompletní seznam všech oceněných produktů jsou na stránkách http://www.eklasa.cz/.
O značce „České cechovní normy“
Cechovní normy zaručují kvalitu potravin tak, že určují povinné, přípustné a nepřípustné složky. Omezují například používání přídatných látek, nabízí masné výrobky s vyšším obsahem masa nebo preferují používání kvasů u pekařských výrobků. Toto označení lze v současnosti najít na obalech více než 770 produktů od přibližně 50 českých a moravských výrobců. Kompletní seznam najdete na http://www.cechovninormy.cz/.
O značce „Regionální potravina“
Již devět let uděluje Ministerstvo zemědělství značku Regionální potravina nejkvalitnějším zemědělským nebo potravinářským výrobkům, které zvítězí v krajských soutěžích. Projekt má za cíl podpořit domácí producenty lokálních potravin a motivovat zákazníky k jejich vyhledávání v obchodech, na farmářských trzích či přímo u výrobců. Spotřebitelé si mohou vybírat z 522 výrobků od 374 výrobců. Značka Regionální potravina oceňuje ty nejlepší výrobky z každého kraje. Více informací je k dispozici na webových stránkách http://www.regionalnipotravina.cz/.
O značce „BIO Produkt ekologického zemědělství“
Zelenobílý grafický znak BIO nazývaný díky proužkům „biozebra“ je doplněný nápisem „Produkt ekologického zemědělství“. V naší zemi slouží jako ochranná známka pro biopotraviny. Aby mohly produkty toto označení získat, musí být prověřeny některými kontrolními organizacemi, které pověřuje Ministerstvo zemědělství. Bio výrobky označují produkty z rostlin a živočichů z ekologických farem, které nebyly ošetřeny zakázanými pesticidy, minerálními dusíkatými hnojivy a zároveň se při jejich pěstování nebo chovu zohledňuje dopad na životní prostředí a potřeby chovaných hospodářských zvířat.
O značce „Ekologická produkce“
„Ekologická produkce“ je na rozdíl od předchozí „biozebry“ značením nadnárodním (ve tvaru zelenobílého lístku) upraveným předpisem Evropské unie. Musí ho mít na svém obale každý produkt, který splňuje v rámci EU požadavky na biopotraviny. Jejich definice je zmíněna v textu výše – u značky „BIO Produkt ekologického zemědělství“. Pro úplnost ještě dodejme, že u biopotravin s původem mimo naši zemi není označení „biozebra“ povinné, i když na obalu být může.
O značce „Chráněné označení (ZTS, CHZO, CHOP)“
Jedná se o značení Evropské unie. Funguje už téměř 25 let. Důvodem vzniku byla mj. i ochrana produktů před jejich paděláním. Týká se to následujících značek:
- Zaručené tradiční speciality (ZTS)
- Chráněné označení původu (CHOP)
- Chráněné zeměpisné označení (CHZO)
Zdroj: SZIF