Úřad EFSA potvrzuje nízký výskyt TSE (transmisivní spongiformní encefalopatie) v EU
Úřad EFSA zveřejnil souhrnnou zprávu o monitorování TSE v EU.
Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) zveřejnil druhou souhrnnou zprávu EU o monitorování přenosné spongiformní encefalopatie (TSE).
TSE patří do skupiny onemocnění, která postihují mozek a nervový systém lidí a zvířat. Patří sem bovinní spongiformní encefalopatie (BSE), klusavka a chronické chřadnutí jelenovitých (CWD). S výjimkou klasické BSE neexistují vědecké důkazy o přenosu TSE na člověka.
Souhrnná zpráva poskytuje výsledky z údajů od všech členských států EU, Islandu, Norska a Švýcarska za rok 2016.
Hlavní zjištění zprávy EFSA o TSE v EU jsou:
-
Pět hlášených případů BSE u skotu (z celkového počtu 1.352.585 testovaných zvířat) – žádný z nich nepronikl do potravního řetězce. Pouze jeden případ byl klasifikován jako klasická BSE (Vyšetřované zvíře se narodilo až po zákazu používání živočišných bílkovin v krmivech pro hospodářská zvířata, který byl v EU vydán v roce 2001.)
-
U ovcí bylo zaznamenáno 685 případů klusavky (z celkového počtu 286.351 testovaných ovcí) a 634 případů u koz (110.832 testovaných koz).
-
V žádném z 2.712 testovaných jelenovitých (např. sobi a losi) nebyly zjištěny pozitivní případy na CWD. V Norsku však bylo hlášeno 5 případů CWD – 3 u divokých sobů a 2 u losů.
Poprvé od vypuknutí epidemie BSE a od doby, kdy byly hlášeny případy BSE, neuvedlo Spojené království žádné případy onemocnění.
Zdroj: EFSA