Bezpečnost potravin

Mykotoxiny produkované patogeny z rodu Fusarium jsou stále hrozbou pro hygienickou kvalitu pšenice

Vydáno: 24. 3. 2025
Autor: CARC

Foto: CARC

Výskyt klasových fuzarióz včetně akumulace mykotoxinů je ovlivněn podmínkami ročníku a vlivem lokálních klimatických podmínek. Největší riziko infekce nastává v období kvetení. Zvýšené ohrožení pro výskyt fuzarióz klasu a následnou akumulaci mykotoxinů přináší vlhké jaro a především srážky cca 14 dní před kvetením a 10 dní po odkvětu. Škodlivost klasových fuzarióz spočívá v redukci výnosů, snížení jakosti a především v akumulaci mykotoxinů v zrnu. Nejvíce sledovaným a rozšířeným mykotoxinem u pšenice je deoxynivalenol (DON), a to z důvodu jeho prokázané toxicity především pro imunitní a trávicí systém.

Hygienické limity

Dne 1. července 2024 vstoupily v EU v platnost nové nebo snížené maximální limity pro mykotoxiny deoxynivalenol (DON) a T-2/HT-2 toxin. Tyto maximální limity byly začleněny do evropského nařízení o kontaminujících látkách (EU) 2023/915 jako pozměňující nařízení – Nařízení Komise (EU) 2024/1022 (deoxynivalenol) a nařízení Komise (EU) 2024/1038 (toxin T-2/HT-2). Maximální limit pro obsah deoxynivalenolu (DON) v potravinářských obilovinách byl zpřísněn, pro pšenici (s výjimkou pšenice tvrdé – T. durum) a ječmen je nově nejvyšší možný obsah 1 000 μg/kg  (dříve 1 250 μg/kg). Pro zearalenon (ZEA) se limit nezměnil a je 100 μg/kg. Maximální limit pro součet toxinů T-2 a HT-2 je u pšenice (s výjimkou pšenice tvrdé – T. durum) 50 μg/kg (viz Nové maximální limity pro nikl, deoxynivalenol, T-2 a HT-2 toxiny, a námelové alkaloidy v potravinách – Bezpečnost potravin).

Nadlimitní obsah DON v roce 2024

V roce 2024 byly srážky prostorově velmi nerovnoměrně rozděleny. Nejvíce srážek spadlo na západě a na východě a nejméně pak ve středu republiky. Květen byl srážkově nadnormální a srážkové úhrny byly také prostorově velmi nerovnoměrně rozděleny. Nejvíce pršelo v poslední dekádě května. Červen byl srážkově normální. Nejvíce srážek spadlo na Moravě a ve Slezsku, kde byly srážky silně nadnormální. V Čechách spadlo srážek výrazně méně.  V červnu se často se vyskytovaly přívalové srážky, bouřky a kroupy. Červenec byl srážkově normální a srážkové úhrny byly opět prostorově velmi nerovnoměrně rozloženy. Nejvíce srážek spadlo na Vysočině a v Orlických horách.

Výsledky týkající se akumulace DON v zrnu pšenice byly získány na základě monitoringu prováděného ve spolupráci ÚKZÚZ a VÚRV, v.v.i. (nyní CARC) z tzv. pozorovacích bodů, kde jsou pracovníky ÚKZÚZ náhodně odebírány klasové vzorky pšenice. Ve VÚRV, v.v.i. byly vzorky vymláceny a stanovení obsahu DON s detekcí metodou HPLC-UV bylo provedeno ve výzkumném týmu Kvalita rostlinných produktů.

Ze 122 vzorků byl nadlimitní obsah DON podle nařízení platného do 1. 7. 2024 (maximální limit 1 250 μg/kg) zjištěn u 9 vzorku (tj.  7,4 %). Pro srovnání, v časovém údobí 2014 až 2023 bylo průměrné zastoupení nadlimitních vzorků 5 %.  Největší zastoupení vzorků s nadlimitním obsahem DON bylo zjištěno v ročnících 2016 (8,7 %) a 2020 (8,9 %). Podle nového nařízení (maximální limit 1 000 μg/kg) byl nadlimitní obsah DON zjištěn u 11 vzorků (tj. 9,0 %). Vzorky, které překročily nově stanovený maximální limit, byly v roce 2024 zjištěny v okresech Beroun, Blansko, Domažlice, Frýdek-Místek, Jihlava, Karviná, Liberec, Ostrava-město, Prostějov, Semily a Uherské Hradiště.  Nejvyšší obsah DON (37 235 μg/kg) byl zjištěn ve vzorku, který pocházel z okresu Beroun z porostu pšenice pěstované po kukuřici s minimalizačním zpracováním půdy. Cílená fungicidní ochrana zde byla použita.

Ochranná opatření

Výsledky víceletých šetření naznačují, že s výskytem fuzarióz klasu u pšenice je na našem území nutno počítat prakticky každoročně. Jako účinný se jeví komplexní přístup k ochranným opatřením proti této chorobě, tj. dodržování vhodného osevního postupu, především nezvyšování podílu obilnin a kukuřice, zaorávka strniště a slámy a podpoření rozkladu posklizňových zbytků. Cílené ošetření fungicidy v interakci s vyšším stupněm odolnosti odrůd k patogenům z rodu Fusarium výrazně snižuje kontaminaci zrna mykotoxiny. Aplikace fungicidu by měla proběhnout od počátku kvetení – BBCH 61 do konce kvetení – BBCH 69. Vhodnější je aplikace fungicidu na počátku kvetení (do fáze 65).

Efektivita cíleného fungicidního ošetření je výrazně ovlivněna především dobou aplikace, vývojem napadení za různých teplotních a vlhkostních poměrů, rezistencí odrůdy i celkovým stavem porostu.

Vzhledem k časné produkci DON představuje fungicidní ošetření proti klasovým fuzariózám opatření preventivní. Je nutné dodržet doporučenou dávku přípravku. Významné je také použití kvalitních postřikovačů s ohledem na větší efektivitu pokrytí klasů.

Ing. Jana Chrpová, CSc.
Genetika a šlechtitelské metody

RNDr. Michal Jágr, Ph.D.
Kvalita rostlinných produktů

Zdroj: CARC