Bezpečnost potravin

Hodnocení produktů na snížení hmotnosti obsahujících synefrin a kofein

Vydáno: 12. 4. 2013
Autor: berankova1

Německý spolkový úřad pro hodnocení rizik (BfR) posuzoval rizika spojená s doplňky stravy obsahujícími synefrin a kofein.

Synefrin je účinná látka vyskytující se v rostlinách, např. v pomerančovníku hořkém (Citrus aurantium), chemicky je látka příbuzná efedrinu. Některé výrobky nabízené jako doplňky stravy pro sportovce a ke snížení hmotnosti, obsahují synefrin ve formě extraktu z pomerančovníku hořkého. Takovéto produkty často obsahují kofein a další účinné složky. Někdy jsou tyto produkty výrobci  označovány jako potravní doplňky nebo dietní potraviny.

Pokud jde o množství  synefrinu  (obvykle ve formě extraktu z pomerančovníku hořkého)  a kofeinu,  přidaných do rozličných doplňků stravy, jsou mezi jednotlivými produkty velmi významné rozdíly. Obě tyto složky mají vliv na kardiovaskulární systém. Jestliže jsou synefrin a kofein konzumovány ve stejný čas, jejich účinky se mohou  vzájemně posilovat. Především se to týká jejich potenciálu zvýšit srdeční frekvenci, možná dokonce i případů srdeční arytmie, a také jejich potenciálu zvýšit krevní tlak. Další aktivní složky obsažené v extraktu z pomerančovníku hořkého  možná také zesilují kardiovaskulární účinky synefrinu.

Úřad BfR doporučuje, že by mělo být limitováno množství složek  (významných pro zdraví) pomerančovníku hořkého  přijatých ve formě těchto produktů  společně s hladinou příjmu těchto složek z konvenčních potravin jako jsou pomeranče a hořké pomeranče. Pro synefrin to znamená, že by nemělo být konzumováno více než 6,7 mg za den ve formě potravního doplňku. Toto množství představuje příjem synefrinu v konvekčních potravinách (s maximálním obsahem synefrinu)  u průměrných konzumentů. To by mělo zaručit, dokonce pro časté konzumenty, aby jejich celkový příjem synefrinu z konvenčních potravin a z potravních doplňků nepřesáhl 25,7 mg.

U některých  produktů,  v současné době dostupných  na trhu, jsou vzhledem k jejich hladině dávkování dostatečné důvody  pro podezření, že nesplňují požadavky Nařízení č. 14 (ES) 178/2002. Z tohoto důvodu jsou tyto produkty klasifikovány jako nebezpečné.
Je třeba brát v úvahu, že cílová skupina konzumentů  těchto potravních doplňků  zvyšuje dále zátěž  svého kardiovaskulárního systému  důsledkem fyzické námahy, a v případě, že mají nadváhu, je jejich kardiovaskulární systém ještě více zatěžován.

Zdroj:  BfR

Související články:
Kvalita suplementů prodávaných online
Rizikové látky v prostředcích na hubnutí