Bezpečnost potravin

Geneticky modifikované bráněnky: Inovativní řešení pro snižování odpadu

Vydáno: 14. 10. 2024
Autor: BIOTRIN

Foto: Shutterstock

Bráněnky (Hermetia illucens), známé také jako „černí vojáci“, jsou komerčně využívány k rozkladu organického odpadu. Nové genetické úpravy, provedené týmem vědců pod vedením Dr. Tepperové z australské Macquarie University, jim však nyní umožňují zpracovávat ještě širší spektrum odpadních materiálů. Ve svém článku v prestižním časopise Communications Biology vědci nastínili, jak by tyto geneticky upravené bráněnky mohly zásadně změnit způsoby nakládání s odpady a přispět k dosažení cílů udržitelného rozvoje OSN.

V současnosti až 70 % celosvětového organického odpadu končí na skládkách, což přispívá přibližně k 5 % globálních emisí skleníkových plynů. Tento neudržitelný trend jasně ukazuje, že je nutné hledat inovativní řešení. Právě geneticky upravené bráněnky představují slibnou alternativu ke stávajícím metodám zpracování odpadu pomocí mikroorganismů. Na rozdíl od mikroorganismů totiž nepotřebují sterilní prostředí, velké množství vody ani speciálně upravené živiny. Navíc se mohou živit kontaminovaným a hrubě zpracovaným odpadem, který přeměňují rychleji a efektivněji.

Vědecký tým Macquarie University věří, že geneticky upravené bráněnky by mohly hrát klíčovou roli při řešení globálních problémů s odpady a zároveň poskytovat cenné suroviny pro průmyslové využití. Po konzumaci organického odpadu lze bráněnky zpracovat na tzv. hmyzí biomasu, která slouží jako krmivo pro domácí zvířata, drůbež a ryby. Genetické úpravy navíc mohou přispět ke zvýšení kvality těchto krmiv, což ještě posílí jejich praktické využití.

Komercializace této technologie již probíhá prostřednictvím spin-off společnosti EntoZyme. Geneticky modifikované bráněnky tak mají nejen obrovský potenciál v oblasti odpadového hospodářství, ale i při výrobě vysoce hodnotných průmyslových produktů. Chceme-li dosáhnout udržitelného oběhového hospodářství, je zásadní zajistit, aby ekonomika tohoto systému fungovala efektivně, a právě inovace, jako jsou geneticky modifikované bráněnky, mohou být klíčovým prvkem této transformace.

Autorka článku: Tereza Branyšová
 

Zdroje: 

Zdroj článku: BIOTRIN