AAS : geneticky modifikovaný losos
Byl vytvořen vložením transgenu do genomu lososa obecného. Vykazuje větší a rychlejší růst než netransgenní kontrola.
Dosud nebyl povolen žádný geneticky modifikovaný (GM) živočich k uvedení na trh. Nejblíže potenciálnímu komerčnímu využití jsou transgenní ryby, protože jejich genetická modifikace je jednodušší než u jiných živočichů. Už se podařilo vytvořit GM ryby, které mají zvýšený a zrychlený růst, odolnost vůči různým nemocem, změněnou barvu, jinou stavbu těla a GM ryby, které dokážou přežít v chladu, působit jako bioindikátory znečištění vody nebo produkovat farmaceuticky významné proteiny. Pracuje se na vytvoření GM ryb, které budou sterilní.
Losos je po tuňákovi druhou nejčastěji konzumovanou rybou. 90 % lososů, které konzumujeme, pochází z chovu a uměle chovaný losos tvoří 60 % všech chovaných ryb. Více než 90 % světové produkce lososa zajišťují tyto čtyři země: Norsko, Chile, Velká Británie a Kanada. Nejvýznamnějšími chovnými druhy lososa jsou losos obecný (Salmo salar), losos čavyča (Oncorhynchus tshawytscha) a losos kysuč (Oncorhynchus kisutch), přičemž nejčastěji chovaným druhem je losos obecný. Výzkum se zaměřuje na vylepšení jeho růstu při umělém chovu, neboť růst ve volné přírodě již dosáhl svého maxima.
AquAdvantage losos (AAS) je GM losos exprimující růstový hormon. Uvedený losos je několikanásobně větší a těžší než volně žijící losos, přičemž těchto zvýšených parametrů dosahuje v mnohem kratší době. V současné době se čeká v USA na povolení uvést tohoto GM lososa na trh.
Zdroj: Hložková K.: Budeme jíst geneticky modifikovaného lososa?
BIOPROSPECT 21, 2011, č. 1, s.6–8
Objednávka kopie článku