Zpráva o činnosti v oblasti ochrany zdraví zvířat v roce 2018 je dostupná na webu SVS
Tisková zpráva SVS ze dne 29. 5. 2019
Jedním z hlavních cílů Státní veterinární správy (SVS) je dlouhodobě udržení dobré nákazové situace a ochrana území ČR před zavlečením nákaz nebezpečných pro zvířata i lidi. Splnění tohoto základního úkolu se v loňském roce dařilo zejména kvůli preventivním opatřením v chovech, monitoringu nákaz a kontrolám transportů zvířat. Podrobné informace o veterinárním dozoru v oblasti ochrany zdraví zvířat v loňském roce lze nalézt ve Zprávě o činnosti v oblasti ochrany zdraví zvířat v roce 2018, která je dostupná na webu SVS.
O stále dobré nákazové situaci svědčí mezinárodní statusy země prosté, které uděluje Evropská komise, nebo Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE). V roce 2018 plnila ČR kritéria pro status země prosté u vztekliny, tuberkulózy skotu, brucelózy a leukózy skotu, brucelózy ovcí, Aujeszkyho choroby prasat u domácích prasat, slintavky a kulhavky, moru malých přežvýkavců, afrického moru koní, klasického moru prasat, infekční anémie lososovitých ryb a rovněž status země se zanedbatelným rizikem bovinní spongiformní encefalopatie (BSE).
V průběhu celého roku 2018 pokračovalo tlumení a eradikace afrického moru prasat (AMP) u prasat divokých ve Zlínském kraji. SVS navázala na úspěšný postup z roku 2017, kdy byl historicky poprvé AMP diagnostikován na našem území. Zatímco v roce 2017 bylo potvrzeno celkem 205 pozitivních případů u prasat divokých, v roce 2018 jich bylo již jen 25. Všechny pozitivní nálezy pocházely z malé oblasti okresu Zlín. Přijatými opatřeními se podařilo AMP vymýtit v populaci prasat divokých a především ochránit chovy domácích prasat.
Poprvé po dvaceti letech byl v roce 2018 v ČR zjištěn výskyt Newcastleské choroby v chovu drůbeže. Jednalo se o malochov slepic ve Zlínském kraji. SVS realizovala veškerá zdolávací opatření v ohnisku a tři měsíce po dokončení provádění mohla ČR deklarovat, že je znovu prostá této choroby.
V loňském roce pokračovaly aktivity směřující k eradikaci infekční bovinní rinotracheitidy skotu (IBR). Do konce října se podařilo všechna infikovaná zvířata z hospodářství eliminovat. Celkem bylo za rok 2018 vyšetřeno 681 331 zvířat na 11 866 hospodářstvích. V rámci těchto vyšetření se reinfekce zjistila na pěti hospodářstvích s chovem skotu a na jednom hospodářství s chovem buvolů dovezených z Maďarska. Na všech těchto hospodářstvích byla vyhlášena mimořádná veterinární opatření (MVO) s cílem v co nejkratší době vyřadit všechna pozitivní zvířata z hospodářství.
Nebezpečným parazitem pro člověka je Trichinella spiralis. Možným rizikem pro člověka může být maso prasat divokých, v němž se mohou vyskytovat vývojová stadia tohoto parazita. Proto se provádí vyšetřování všech ulovených prasat divokých na přítomnost larev tohoto parazita. Za rok 2018 byl potvrzen pouze 1 pozitivní případ u prasete divokého v Libereckém kraji a 3 pozitivní nálezy u prasat divokých dovezených z Maďarska.
Tak jako v předchozích letech vynaložila SVS i v roce 2018 značné úsilí při šetření případů otrav včel souvisejících s aplikací přípravků na ochranu rostlin. Nahlášeno bylo celkem 15 případů hromadných úhynů, z nichž byla ve 4 případech prokázána souvislost mezi aplikací přípravku na ochranu rostlin a úhynem včel. Nejčastějším zdravotním problémem v chovech včel, který SVS řešila, byl mor včelího plodu. V roce 2018 bylo v ČR potvrzeno celkem 113 ohnisek moru včelího plodu.
V roce 2018 pokračovaly programy pro tlumení a eradikaci některých dalších nákaz. Jednalo se o Národní program pro tlumení salmonel v chovech drůbeže a monitoring a eradikace TSE u skotu, ovcí a koz. Rovněž pokračoval aktivní monitoring ptačí chřipky v chovech drůbeže a pasivní monitoring u volně žijících ptáků. Pokračoval i monitoring nebezpečných nákaz ryb a monitoring katarální horečky ovcí.
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS
Zdroj: SVS