Bezpečnost potravin

Zpráva EU: Pokles zoonotických onemocnění u lidí a nákaz z potravin v roce 2020

Vydáno: 15. 12. 2021
Autor: KM EFSA

Úřad EFSA a středisko ECDC vydaly zprávu o zoonotických onemocněních u lidí za rok 2020.

Foto: Shutterstock

Kampylobakterióza byla v roce 2020 nejčastěji hlášenou zoonózou v EU se 120 946 případy ve srovnání s více než 220 000 v předchozím roce. Následovala salmonelóza, která postihla 52 702 lidí oproti 88 000 v roce 2019. O 47 % klesl i počet hlášených alimentárních nákaz. Tato zjištění vychází z výroční zprávy EU „One Health“ o zoonózách, kterou vypracovaly úřad EFSA a středisko ECDC.

Odborníci potvrdili, že pandemie COVID-19 v Evropě způsobila pozoruhodný pokles hlášených zoonotických onemocnění u lidí – v rozmezí od 7 % do 53 % v závislosti na konkrétní hlášené nemoci  a nákaze z potravin.

Za velkým poklesem hlášených případů zoonotických onemocnění vědci vidí tyto faktory: změny v chování lidí se snahou zlepšit své zdraví, omezení cestování a prezenčních akcí, zavření restaurací, karantény, lockdown, a další protiepidemická opatření jako je používání roušek, dodržování rozestupů a dezinfekce rukou.

Po kampylobakterióze a salmonelóze byly dalšími nejčastěji hlášenými onemocněními yersinióza (5 668 případů) a infekce způsobené E. coli produkující Shigatoxin (4 446 případů). Listerióza byla pátou nejčastěji hlášenou zoonózou (1 876 případů), postihla především osoby starší 64 let.

Listerióza a infekce virem západonilské horečky byly nemocemi s nejvyšší úmrtností a počtem hospitalizací – většina lokálních humánních infekcí virem západonilské horečky byla hlášena v Řecku, Španělsku a Itálii.

Zpráva EFSA a ECDC monitoruje také nákazy z potravin v EU, během kterých se nejméně dva lidé nakazili stejnou nemocí ze stejné kontaminované potraviny. V roce 2020 bylo hlášeno celkem 3 086 alimentárních nákaz (nákaz z potravin). Salmonella zůstala nejčastěji detekovanou příčinou a způsobila asi 23 % ze všech nákaz. Nejčastějším zdrojem nákazy baktérií Salmonella byla vejce, vaječné výrobky a vepřové maso.

Zpráva EFSA a ECDC obsahuje také údaje o bakteriích Mycobacterium bovis/caprae a Brucella, o parazitech Trichinella, Echinococcus, Toxoplasma gondii; a o vzteklině, Q horečce a tularémii.

Úřad EFSA vydal dva interaktivní komunikační nástroje o nákazách z potravin – „story map“ a „dashboard“. „Story map“ poskytuje obecné informace o alimentárních nákazách, jejich původcích a potravinách spojených s nákazou.  

Dashboard“ umožňuje vyhledávat a dotazovat se na velká množství údajů o nákazách z potravin (alimentárních onemocněních) z dat shromážděných úřadem EFSA od jednotlivých členských států EU a dalších zemí zapojených do monitoringu od roku 2015.

 

Zdroj: EFSA