Vývozy do zemí Ruské federace z ČR jsou bez problémů
Tisková zpráva SVS ČR ze dne 21. 3. 2014.
Vývozy do zemí Ruské federace z ČR jsou díky našemu veterinárnímu dozoru bez problémů
Naši výrobci potravin živočišného původu i zemědělci mohou bez problémů uplatňovat svou produkci na řadě trhů, mimo jiné také v zemích Ruské federace (RF) a Celní unie (CU – Rusko, Bělorusko, Kazachstán). K tomu se využívají vývozní certifikáty schválené Evropskou Komisí, potažmo Státní veterinární správou a veterinárními orgány RF/CU. Tyto certifikáty potvrzují čeští úřední veterinární lékaři.
A že naše certifikace probíhá dobře a obchod se „nikterak nezadrhává“, o tom svědčí informace, kterou postoupila Evropská Komise členským státům, ze kterého vyplývá, že u řady členských zemí byly zjištěny v zemích Ruské federace problémy v certifikaci. U ČR nikoli! To je nepřímé uznání našeho systému státního veterinárního dozoru.
Informace vycházejí z dopisu ruské veterinární autority (Federální služba pro veterinární a fytosanitární dozor) a lze z ní uvést následující:
„Regionální kanceláře Rosselchoznadzor pro oblasti Tver, Pskov, Petrohrad, Leningrad, Bryansk, Smolensk, Moskva, Tula, Kaliningrad, Sachalin a Krasondarský a Primorský kraj a Adygejskou republiku v roce 2013 vrátily 183 veterinárních zásilek. Šlo o zásilky z 22 členských států (Rakousko, Belgie, Bulharsko, Velká Británie, Maďarsko, Německo, Řecko, Dánsko, Irsko, Španělsko, Itálie, Lotyšsko, Litva, Nizozemí, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Finsko, Francie, Švédsko a Estonsko) z důvodů porušení veterinární legislativy RF a Celní unie.“
V ruském dopisu jsou vyjmenovány přestupky, které byly důvodem k vrácení zásilek, šlo například o neuvedení v Seznamu zařízení vyrábějících, zpracovávajících nebo skladujících zboží, které podléhá veterinární kontrole a je dováženo na území Celní unie; neuvedení zboží ve veterinárních certifikátech doprovázejících náklad; neuvedení dat výroby v průvodních veterinárních certifikátech; zjištění rozdílů mezi čísly bezpečnostních plomb uvedených v průvodních veterinárních certifikátech a číslel bezpečnostních plomb nalezených přímo na vozech, apod.
Žádný ze zmíněných problémů se netýkal ČR!
Z uvedeného vyplývá, že cílem našeho státního veterinárního dozoru je, kromě péče o zdraví zvířat a lidí, dozor nad dovozy, a v neposlední řadě také umožňovat našim výrobcům a zemědělcům uspět i na náročných cizích trzích.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS
Zdroj: SVS ČR