Bezpečnost potravin

Výsledky činnosti systému RASFF v EU v roce 2023

Vydáno: 1. 10. 2024
Autor: Evropská komise

Evropská komise nedávno zveřejnila zprávu týkající se Sítě pro včasnou výměnu informací a spolupráci (ACN) za rok 2023, která usnadňuje spolupráci a výměnu informací mezi členskými státy v oblasti úředních kontrol v zemědělsko-potravinářském řetězci.

ACN síť se skládá ze čtyř dílčích sítí, z nichž každá má individuální zaměření. Jedná se o následující sítě: Systém rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF), Síť pro odhalování podvodů (AFF), Síť pro zdraví rostlin (PHN) a Síť pro správní pomoc a spolupráci (ACC). Zpráva ukazuje výrazné navýšení počtu oznámení oproti roku 2022, což je známkou růstu spolupráce mezi členskými státy v daných oblastech.

Systém rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF) usnadňuje rychlou výměnu informací mezi svými členy, pokud jde o zdravotní rizika související s potravinami, krmivy nebo materiály přicházejícími do styku s potravinami (FCM).

Z celkových 4695 oznámení v systému RASFF v EU v roce 2023 se 4199 oznámení týkalo potravin, 303 krmiv a 193 FCM, což představuje nejvyšší počet původních oznámení, který byl kdy v systému předán, a to o 8 % více než v roce 2022.

Stejně jako v předchozích letech více než třetinu oznámení v systému RASFF tvořila odmítnutí na hranicích (1539 oznámení), která se týkala především reziduí pesticidů v zásilkách ovoce a zeleniny z Turecka, dále z Egypta a Indie. Na druhém místě pak byla oznámení, která jsou označována jako „varování“ (1263 případů), která poukazují na zdravotní riziko. U tohoto typu oznámení (tj. varování) je potřeba ze strany provozovatelů potravinářských/krmivářských podniků nebo kontrolních orgánů provést rychlé nápravné opatření. Dále v pořadí pak byly kategorie oznámení pro informaci a novinky.

Pokud jde o kategorii nebezpečí v souvislosti s potravinami, tak v roce 2023 bylo do systému RASFF nahlášeno nejvíce oznámení týkajících se problémů s rezidui pesticidů (936), zejména pak v ovoci a zelenině (560 oznámení) pocházejících hlavně z Turecka. Z toho 372 případů ovoce a zeleniny bylo nahlášeno v rámci kontroly na hranicích EU a 188 případů bylo nalezeno přímo na evropském trhu. Nejčastěji oznamovaným reziduem pesticidu byl chlorpyrifos, dále acetamiprid a ethylen oxid (včetně 2-chloroethanolu).

Další častá oznámení (z pohledu kategorie nebezpečí) se týkala nevyhovujících nálezů patogenních mikroorganismů (zejména rodu Salmonella), a to hlavně v drůbežím mase a masných drůbežích výrobcích. Třetí v pořadí častých oznámení v rámci kategorie nebezpečí byly mykotoxiny se 401 případy, ve kterých se nejčastěji objevovaly nevyhovující nálezy aflatoxinů ve skořápkových plodech, výrobcích z nich a v semenech.

Systém RASFF byl i v roce 2023 účinným nástrojem pro sledování a odstraňování problémových produktů z trhu EU.

Výroční zprávu o činnosti systému RASFF týkající se České republiky můžete nalézt zde.

Zdroj: HEALTH AND FOOD SAFETY – Commission publishes 2023 Annual Report on food safety alerts and agri-food fraud investigations (europa.eu)