Bezpečnost potravin

Vídeňské párky v d-Testu

Vydáno: 9. 7. 2013
Autor: sukova1

Deklarovaný obsah masa u většiny testovaných výrobků nesouhlasil, jinak byly technické požadavky celkem splněny. Chuť se značně lišila.

Podle platné vyhlášky musí vídeňské párky obsahovat nejméně 55 % masa (hovězí, vepřové, telecí, ale ne strojně oddělené), nejvýše 40 % tuku. Obsah soli není limitován, ale v případě množství nad 2,5 % musí být uveden na obalu. Povinností je uvádět na obalu skutečný obsah masa a jeho skladbu, a samozřejmě veškeré použité složky.

Časopis d-Test hodnotil soulad s vyhláškou a kvalitu 15 vzorků vídeňských párků, z toho jeden bio a jeden s označením „pro děti od tří let“. Testované výrobky vesměs vyhověly limitům vyhlášky (jen v jednom případě byl překročen limit pro tuk), ale v převážné většině neobsahovaly deklarované množství masa. Platilo sice, že dražší párky (cena od 125 do 340 Kč/kg)měly masa více, ale údaj většinou nesouhlasil s etiketou. Nejméně masa obsahovaly párky z Kosteleckých uzenin pro Tesco Stores ČR (těsně splnily limit), nejvíce Delikatesní vídeňské párky Dulano od Wolf GmbH (81,65 %).

V žádném výrobku nebylo prokázáno použití separátu (ani drůbeží bílkovina, ani úlomky kostí), obsah vápníku se pohyboval mezi 77 a 470 mg/kg (hranice přirozeného výskytu v této potravině je asi 200 mg/kg, ale překročení této hodnoty nemusí pocházet z kostí, ale např. z kořenících přísad).

Obsah soli se pohyboval mezi 1,59 až 2,27 g/100 g.

V šesti výrobcích byl zjištěn glutaman (glutaman sodný nebo vápenatý), který však je přípustný a byl deklarován (E 621 nebo E 623).

Chuť se značně lišila, senzoricky byly dobře hodnoceny i některé párky s nižším obsahem masa. Vítězem senzorického testu se staly vídeňské párky ze Sparu od fy Steinhauser, Tišnov, (šťavnaté, křehké, příjemná vůně a chuť, pružná a soudržná konzistence, střívko nebylo tuhé), nejhůře byly hodnoceny polské párky Pikok.

Celkově (z hlediska obsahu masa, chuti a bez glutamanů) se mezi nejlepšími umístily výrobky:
   Lidl Dulano /Delikatesní vídeňské párky,
   Spar vídeňské párky a
   Bilbo uzeniny/Vídeňské párky pro děti.
Dobré byly i nejdražší „Ponnath Řezničtí mistři Bio Vídeňské párky“, ale deklarovaný obsah masa značně nesouhlasil.

Součástí hodnocení byla i použitá střívka. Přírodní ovčí střívka však nebyla vždy z hlediska křehkosti hodnocena jako nejlepší. Křehkost střívek z cutisinu (vyrobených z hovězích kůží) se liší podle tloušťky.

Doporučuje se ohřívat párky v páře.

 

d-Test2013, č. 4, s. 9-14

www.dtest.cz/parky