Bezpečnost potravin

Velká Británie představila novou legislativu pro geneticky modifikované produkty

Vydáno: 9. 5. 2022
Autor: BIOTRIN

Informace organizace BIOTRIN

Ministerstvo životního prostředí, výživy a venkova (DEFRA) Velké Británie oznámilo zavedení nové legislativy pro geneticky modifikované (GM) produkty. Mělo by tak dojít k omezení zbytečné byrokracie spojené s editací genů a usnadnění zisku odolnějších, výživnějších a produktivnějších plodin. Tím bude podpořena také ochrana životního prostředí, jelikož díky zvýšené odolnosti plodin bude možné snížit nebo dokonce vyloučit používání pesticidů a herbicidů. Zároveň nová legislativa umožní britským vědcům snadněji provádět výzkum a vývoj s využitím genetických technologií.

DEFRA zdůrazňuje, že nová legislativa neznamená snížení standardů v oblasti životního prostředí nebo výzkumu. Naopak předpokládá, že nová pravidla pomohou naplnit cíle Velké Británie stát se do roku 2030 světovou vědeckou velmocí a zaujmout tak pozici světového lídra v oblasti udržitelného zemědělství šetrného ke klimatu.

V návaznosti na tyto události vydal Institut Adama Smithe dokument s názvem Splice of Life: The Case of GMOs and Gene Editing, ve kterém autor Cameron English, ředitel oddělení biologických věd v Americké radě pro vědu a zdraví uvádí, že Velká Británie jde správným směrem, když zvažuje liberálnější regulaci biotechnologií. V dokumentu je dále zdůrazněno několik bodů, které vycházejí z dvacetiletého výzkumu o výhodách přijetí GMO:

  • Přijetím GM produktů ušetří světoví spotřebitelé až 24 miliard dolarů ročně, zatímco britský zemědělský průmysl přišel kvůli zákazu GMO od roku 1996 přibližně o 1,7 miliardy liber.
  • Používáním GMO došlo k celosvětovému snížení používání pesticidů o 8,6 %. Od roku 1996 tak došlo ke snížení dopadu používání pesticidů na životní prostředí o 19 %.
  • Mezi lety 1996-2018 došlo díky GMO ke snížení emisí oxidu uhličitého o 34,2 milionu kilogramů.
  • Více než 2 000 studií o bezpečnosti GMO potvrzuje, že jsou GMO bezpečné pro lidskou spotřebu, pomáhají podporovat udržitelné zemědělství a nepředstavují větší hrozbu pro lidské zdraví nebo životní prostředí než rostliny vypěstované jinými metodami šlechtění.
  • Jako velmi bezpečné jsou označovány i nové techniky šlechtění, jako je editace genů CRISPR.
  • Tradiční metody šlechtění naopak vyvolávají ve skutečnosti mnohem více mutací než jakákoli nová technika šlechtění.
  • V celé Evropské unii platí téměř všeobecný zákaz genetického inženýrství. EU však pokrytecky ročně dováží přibližně 30 milionů tun sóji a sójového šrotu, z nichž 90-95 % tvoří GMO.

 

Zdroje:

 

Zdroj článku: BIOTRIN

Foto: Shutterstock