Vědci vystopovali geny, které ovládají tvar plodů rostlin
Informace portálu Gate2Biotech o objevu významného genetického mechanismu
Plody rostlin, a nejen ty, které důvěrně známe z talíře, mají rozmanité velikosti, barvy i tvary. Co ale způsobuje, že některá rajčata jsou velká a pěkně kulatá, zatímco jiná třeba malá a frivolně protáhlá?
Odpověď nabízejí genetici Georgijské univerzity, kteří nedávno vystopovali univerzální genetický mechanismus, zodpovědný za určování tvaru ovoce, zeleniny, ořechů, obilek a dalších plodů.
Esther van der Knaap a její výzkumný tým objevili soubor genetických faktorů, které jsou přítomné u mnoha různých rostlin, a které mají na starost tvar plodů, ale i semen nebo listů či oddenků.
Jde o geny kódující proteiny rodiny OVATE a proteiny se sekvencí TONNEAU1 Recruiting Motif. Teď podle van der Knaapové můžeme vysvětlit genetickou podstatu tvaru a velikosti mnoha různých plodů a dalších částí rostlin.
Vědci nejprve zjistili, že se díky těmto genetickým faktorům během vývoje plodů rajčat dělí buňky specifickým způsobem, až nakonec vznikne plod definitivního tvaru a velikosti. Pak přišli na to, že stejný mechanismus se vší pravděpodobností funguje i při vývoji melounů, okurek, ale také brambor. Nakonec se dostali tak daleko, že tento mechanismus potvrdili ve vývoji obilek a dokonce i listů rýže.
Objev významného genetického mechanismu, který zásadním způsobem ovládá tvar plodů i dalších věcí, bude velmi zajímavý nejen pro vědce zkoumající vývoj rostlin, ale i pro šlechtitele nových typů plodin. V dohledné době se nejspíš dočkáme plodů, které budou mít nevídané tvary.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj: Gate2Biotech
Foto: Shutterstock