Bezpečnost potravin

V sobotu 24. 8. se konal již tradiční Den zdraví pro rodiny s dětmi v rámci agrosalonu Země živitelka

Vydáno: 27. 8. 2019
Autor: Informační centrum bezpečnosti potravin MZe

Den zdraví se konal v rámci doprovodných programů 46. ročníku agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích.

Odbor bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství připravil již tradiční „Den zdraví“ pro rodiny s dětmi v rámci doprovodných programů mezinárodního agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích. V průběhu celého dne přicházely děti v doprovodu rodičů soutěžit a plnit úkoly na stanovištích „Dne zdraví“ na volné ploše poblíž hlavního vchodu do areálu výstaviště.

Den zdraví se těšil velkému zájmu, pro děti byla připravena 4 stanoviště zaměřená na zdravé stravování, pitný režim, důležitost pohybu a také na bezpečné zacházení s potravinami včetně jejich skladování. 

Na startu soutěže děti obdržely hrací kartu, do které získávaly razítka za splnění úkolů. Na stanovišti „Pitný režim“ bylo úkolem dětí vybrat nápoje, které jsou pro ně zdravé a  dověděly se, proč je důležité dodržovat pitný režim. U stanoviště „Co patří do lednice?“ děti určovaly, které potraviny je nutné skladovat v chladu a zkoumaly kvalitu a nezávadnost potravin. U dalšího zastavení s názvem „Trávení“ si děti procvičily svou paměť a zjišťovaly, co vše je prospěšné a zdravé pro naše trávení a zažívání. Posledním úkolem na stanovišti „Víš, co jíš a neseš?“ bylo vyzkoušet nést nadbytečné kilogramy v podobě těžkého břicha nebo zadečku.

Za splnění úkolů a vyplněnou hrací kartu děti získaly cenu (tematické pexeso, omalovánky, reflexní pásku a magnetickou záložku do knížky). V průběhu dne bylo rozdáno téměř 400 cen.

Pro nejmladší návštěvníky výstaviště se konalo v rámci Dne zdraví jedno dopolední a jedno odpolední zábavné hudební představení s názvem „Přijede k nám návštěva“ v podání umělecké dvojice Vanda a Standa. Formou veselých scének a písniček se děti dozvěděly například: že je důležité jíst zdravě a pravidelně, proč si máme vždy před jídlem mýt ruce a jak správně uchovávat nakoupené potraviny.

Pro návštěvníky akce byl celý den k dispozici PROMO stánek Informačního centra bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství, kde byly zdarma poskytovány informační materiály a  publikace s tematikou zdravé výživy a bezpečnosti potravin. Pro pedagogy a další zájemce byly k dispozici vzdělávací a výukové materiály především pro žáky základních škol.

Rodiče pozitivně hodnotili, že se děti hravou a nenásilnou formou dozvěděly více o zdravé výživě, správné hygieně při manipulaci s potravinami a o důležitosti pohybu. Maminky, které ve školním roce pracují v mateřských nebo základních školách, velmi ocenily a využily nabízené výukové materiály.   

Autor: Informační centrum bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství