V Německu byl potvrzen případ slintavky a kulhavky u skotu
Tisková zpráva Spolkového ministerstva pro výživu a zemědělství (BMEL) ze dne 10. 1. 2025.
Poprvé od roku 1988 byl v Německu zaznamenán případ slintavky a kulhavky (FMD). Virus byl zjištěn u vodních buvolů chovaných v okrese Märkisch Oderland v Braniborsku příslušnou státní laboratoří a dnes byl potvrzen v Národní referenční laboratoři pro slintavku a kulhavku Spolkového ústavu Friedricha Loefflera. Místní úřady zahájily prvotní kontrolní a ochranná opatření. Spolkové ministerstvo pro výživu a zemědělství (BMEL) v nejbližší době svolá Ústřední krizový štáb pro nákazy zvířat. Spolkový ministr zemědělství Cem Özdemir bude dnes informovat své kolegy ve spolkových zemích o aktuálním výskytu slintavky a kulhavky.
Spolkový ministr Özdemir: „Bohužel se potvrdilo podezření na případ v Braniborsku. Nyní je úkolem co nejrychleji zjistit, jakou cestou se virus do chovu dostal. Naši odborníci z Friedrich-Loeffler-Institutu dělají vše pro to, aby braniborské zemské úřady v tomto úsilí podpořili. Epidemii velmi pečlivě sledujeme. Budu proto dnes hovořit se svými kolegy ze spolkových zemí, abych je informoval o nejnovějších zjištěních. Začátkem týdne budu hovořit také se zástupci postižených odvětví. Krátce po potvrzení jsme také svolali krizový štáb. Naším společným cílem musí být rychlé zvládnutí viru, abychom minimalizovali škody v našem zemědělství a potravinářství.“
Epidemiologická šetření s cílem zjistit příčiny zavlečení viru již probíhají. Zemské orgány odpovědné za boj proti nákazám zvířat v Braniborsku podporuje Institut Friedricha Loefflera. Zatím nelze říci, zda se jedná o ojedinělý případ, nebo zda se virem nakazila i další stáda. Úřad BMEL svolal na úterý Ústřední krizový tým pro nákazy zvířat, aby projednal výskyt slintavky a kulhavky a možné následky; na pondělí je naplánováno setkání s průmyslovými svazy. Dnes bude spolkový ministr zemědělství Cem Özdemir informovat své kolegy ze spolkových zemí o aktuální situaci.
Ústřední krizový štáb je zastřešujícím politickým rozhodovacím orgánem v případě vypuknutí nákazy zvířat. Účastníky krizového štábu jsou vedoucí příslušných federálních a zemských ministerstev odpovědných za boj s nákazami zvířat. Projednávají opatření nadregionálního a politického významu a v případě potřeby rozhodují o standardizovaném národním postupu.
Potvrzením nákazy ztrácí Německo od Světové organizace pro zdraví zvířat uznání „prosté slintavky a kulhavky bez očkování“. Byla již stanovena uzavřená pásma, postižená zvířata byla utracena a na vnímavá zvířata (přežvýkavce a prasata) byla uvalena omezení pohybu. Ačkoli je slintavka a kulhavka vysoce nakažlivé virové onemocnění, infekce lidí je velmi vzácná, protože lidé jsou jen málo vnímaví.