Úřad EFSA zveřejnil zprávu týkající se rizikových a ochranných faktorů u afrického moru prasat
Dne 4. prosince 2024 zveřejnil Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) odbornou zprávu s názvem „Rizikové a ochranné faktory afrického moru prasat u domácích prasat a volně žijících prasat v EU a zmírňující opatření pro zvládnutí onemocnění u divokých prasat“. Zpráva je doprovázena shrnující informací „Africký mor prasat: samotné ploty nestačí“, která je k dispozici v angličtině, francouzštině, němčině, italštině a španělštině.
Nové poznatky úřadu EFSA ukazují, že ploty mohou pomoci kontrolovat šíření afrického moru prasat (AMP), ale pro maximální účinnost potřebují být využity spolu s dalšími opatřeními. Nejnovější analýza také zdůrazňuje potenciální roli hmyzu při šíření viru, ale současně zdůrazňuje potřebu dalšího výzkumu v této oblasti.
Klíčová zjištění zprávy úřadu EFSA jsou:
Ploty a další opatření
Ploty v kombinaci s porážkou, odstraňováním uhynulých zvířat a stávající silniční infrastrukturou pomáhají kontrolovat AMP u divokých prasat. Jejich úspěch však závisí na včasné implementaci, adaptabilitě na měnící se epidemiologickou situaci a pravidelné údržbě. Přírodní bariéry jako velké řeky nebo městské oblasti mohou také omezit pohyb divočáků.
Hustota osídlení populací divočáka
Přestože je hustota osídlení divočáky relevantním faktorem, analýza neshledala jasný a konzistentní účinek. Roli hrají také další faktory, jako je stanoviště, klima a potenciální bariéry šíření viru, ale pro komplexní pochopení je potřeba více dat.
Imunitní antikoncepce
Odborníci úřadu EFSA se zabývali používáním imunoantikoncepce ke snížení populací divokých prasat (použití vakcín s gonadotropin uvolňujícím hormonem – GnRH). Zjistili, že k vývoji bezpečné a účinné orální vakcíny je zapotřebí další výzkum. Takové snahy by měly kromě jiných aspektů také zvážit dlouhodobé dopady na životní prostředí.
Hmyzí vektory
Zpráva zkoumala roli klíšťat a hmyzu jako potenciálních přenašečů viru. Zatímco klíšťata nebyla vyhodnocena jako zodpovědná za šíření viru v EU za poslední desetiletí, role kousavých much zůstává nejistá a vyžaduje další šetření.
Prase domácí
U domácích prasat jsou přísná opatření biologické bezpečnosti a určité řídící postupy zásadní, aby se zabránilo zavlečení viru na farmy. Ty zahrnují bezpečné skladování podestýlky, používání sítí proti hmyzu a zamezení šíření hnoje z okolních farem, zejména v oblastech, kde AMP cirkuluje.
Pokračující úsilí
Experti úřadu EFSA pokračují ve zkoumání a identifikaci rizikových a ochranných faktorů AMP jak v případě domácích prasat, tak v populaci divokých prasat. Tato pokračující práce zahrnuje monitorování a podávání zpráv s cílem vytvořit dostatečné znalosti a informovat o celoevropském úsilí v boji proti AMP.
Souhrnnou zprávu úřadu EFSA týkající se afrického moru prasat lze nalézt na adrese:
Doplňující informace k tématu lze nalézt rovněž na následující adrese:
Zdroj: EFSA