Titanové mikrohroty propíchnou rezistentní mikroby jako špekáček
Nový výzkum australských odborníků potvrdil, že povrchy s mikrostrukturou, inspirovanou antibakteriálními mikrohroty na křídlech hmyzu, mohou být velmi účinné v boji proti multirezistentním supermikrobům.
V dnešní době bývají pacienti s implantáty, jako jsou titanové kyčelní klouby nebo zubní protézy, ohroženi nebezpečnými infekcemi. Lékaři proto využívají různé antimikrobiální povrchy, chemikálie či antibiotika. Patogeny ale v řadě případů odolávají a dokonce se mohou stát ještě více rezistentními.
Odborníci australské techniky RMIT University vytvořili design pro úpravu povrchu, který zahrnuje mikrohroty z titanu o výšce 3,5 mikrometru. Tuto úpravu lze aplikovat na povrch titanových implantátů i na další typy povrchů. Badatelé ověřili, že taková úprava povrchu představuje efektivní mechanickou ochranu před nebezpečnými mikroby.
Vědci otestovali účinnost nové mikrostruktury z titanu v experimentu s multirezistentními kvasinkami rodu Candida. Tyto kvasinky mohou být i smrtící a jsou zodpovědné za každou desátou infekci pocházející od medicínských zařízení, jako jsou implantáty.
Důmyslně navržené mikrohroty, jejichž výška je podobná velikosti bakteriální buňky, zničily zhruba polovinu buněk kvasinek. Druhá polovina byla natolik poničená, že se kvasinky nezmohly na rozpoutání infekce.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Více informací naleznete ZDE: phys.org/news/2023-08-titanium-micro-spikes-skewer-resistant-superbugs.html
Zdroj: Gate2Biotech