Bezpečnost potravin

Test toustového chleba 2023

Vydáno: 5. 1. 2023
Autor: dTest

Testovací program v chlebech zkoumal výživové hodnoty, chuť, výskyt plísní a přítomnost konzervantů.

Foto: Shutterstock


Snad každý majitel toustovače se zavázal k tomu koupit čas od času toustový chléb. Bez něj totiž svůj přístroj nemůže dokonale využít. O kvalitě toustovačů jsme referovali už mnohokrát, na pečivo pro ně došlo nyní. Abychom vám dodali co nejvíce informací, otestovali jsme všechny běžné typy toustových chlebů: světlé, máslové a celozrnné. Vcelku jim není příliš co vytýkat, ale narazili jsme na zajímavou záhadu.

Vyplatí se připlatit za celozrnný nebo máslový toustový chléb? Nejen to se dozvíte v našem testu toustových chlebů. Téma jsme uchopili skutečně zeširoka. Do nezávislé laboratoře jsme totiž poslali celkem 29 výrobků zastupujících tři nejběžnější druhy toustového chleba: světlé, máslové a tmavé. Testovací program v nich zkoumal výživové hodnoty, chuť, výskyt plísní a přítomnost konzervantů.

Hledá se dobrý chléb
Největší vahou do celkové známky přispěly výsledky senzorického hodnocení. To pro nás zajistil 12členný panel zaškolených posuzovatelů, kteří u chlebů v syrovém stavu kontrolovali nejméně 15 parametrů. Nejméně proto, že u máslových a tmavých výrobků k nim přibyl ještě jeden navíc. Obecně si komise všímala konzistence, chuti, vůně i případných nedostatků. U tmavých a máslových chlebů ji navíc zajímala i hořkost, respektive intenzita máslové chuti. Kromě tohoto posouzení jsme při senzorické analýze rovněž sledovali, zda balení toustových chlebů obsahuje patku, či nikoliv. Můžeme prozradit, že jsme na okrajové plátky narazili pouze u jediné značky.

Významným blokem analýz rovněž bylo měření obsahu živin. Zajímaly nás tři: tuk, vláknina a sůl. Laboratorní výsledky ukázaly, že toustový chléb je v porovnání s běžným o něco vydatnější. Bývá zejména tučnější. Rovněž se potvrdilo, že tmavé toustové chleby a zejména ty celozrnné obsahují vyšší podíl vlákniny ve srovnání se světlými.

Z pece vychází čistý
Možná nejzajímavější výsledky přineslo mikrobiologické vyšetření sledující přítomnost koliformních bakterií a plísní. V žádném z testovaných chlebů se totiž žádné bakterie ani plísně nenašly. Za plesnivěním pečiva tak nestojí plísně, které by byly přítomné přímo v něm, ale zřejmě plísňové spóry běžně poletující ve vzduchu a uvězněné v obalu spolu s pečivem.

Některé toustové chleby deklarovaly přídavek chemických konzervantů. V laboratoři jsme nechali ověřit, zda výrobci konzervanty dávkují v souladu s předpisy a zda je poctivě přiznávají. Ani tato zkouška naštěstí neodhalila žádné prohřešky.

 

Zdroj: Převzato z dTestu: www.dtest.cz/clanek-9893/test-toustoveho-chleba-2023