Test lyofilizovaných jahod 2024
Spotřebitelská organizace dTest publikovala článek „Test lyofilizovaných jahod 2024“ v časopise dTest 10/2024.
Která potravina je zajímavá jak pro rodiče malých dětí, tak pro sportovce? Mohly by to být mrazem sušené, tzv. lyofilizované jahody. První je dávají dětem jako pochoutku za odměnu, druzí jimi zpestřují svůj speciální jídelníček. Test 17 vzorků zjišťoval, jak chutnají, zda jim nechybějí vitamíny či naopak nepřebývají pesticidy. Právě ty vynesly čtyřem výrobkům nedostatečnou známku.
Rodiče, sportovce i zájemce o zdravý životní styl by mohl zaujmout test lyofilizovaných jahod. Pod tímto cizím názvem se skrývají sušené jahody, které byly vysušeny mrazem. Tato metoda slibuje zachovat vitamíny, chuť, tvar i barvu původního ovoce, je však náročná a nákladná. Mrazem sušené jahody proto patří k dražším potravinám, 100 g se prodává v průměru za 230 Kč.
Šetří chuť i vitamíny
V první části testovacího programu jsme ověřovali šetrnost lyofilizace. Pomohlo nám k tomu měření vitamínu C a senzorické hodnocení. Měření ukázalo, že koncentrace vitamínu C se může v jahodách lišit až pětinásobně. Řada výrobků nás však přesvědčila, že se při sušení mrazem může velká část vitamínu v jahodách zachovat. Senzorické hodnocení se zaměřilo na typické vlastnosti lyofilizovaného ovoce, mezi něž patří především křehká konzistence a zachovaná barva i chuť. Ne všechny výrobky si při hodnocení vedly úspěšně, nejčastěji se naráželo na problémy s tuhou či gumovitou konzistencí plátků.
Potíže s pesticidy
Druhá část testovacího programu byla věnována zdravotní nezávadnosti. Nejzávažnější nedostatky jsme odhalili při analýze reziduí pesticidů. Překvapily nás vysoké počty naráz nalezených reziduí pesticidů i to, že v několika výrobcích byly zjištěny evropskými předpisy nepovolené látky. Ty by se v potravinách objevovat neměly, protože každý, kdo dováží potraviny do Evropské unie, musí dodržovat požadavky unijních předpisů na kvalitu a bezpečnost potravin, což se týká i pravidel používání pesticidů. Právě nálezy nepovolených látek vedly u čtyř vzorků k celkově nedostatečnému hodnocení.
Druhou prověrkou zdravotní nezávadnosti bylo mikrobiologické vyšetření. To přineslo povzbudivější výsledky. Nebezpečné mikroorganismy se sušeným jahodám vyhnuly, ovšem u několika výrobků jsme narazili na přítomnost plísní a kvasinek. Naštěstí však nešlo o problematická množství.
V rámci testu jsme samozřejmě posuzovali také informace na obalu. Zde za nejvýraznější nedostatek považujeme absenci informací o původu jahod. U čerstvého ovoce jde o samozřejmost, pro sušené však taková povinnost neplatí a případné sdělení země původu je dobrovolnou volbou jednotlivých výrobců. Bohužel tak většina z nich nečiní.
Publikováno v časopise dTest 10/2024
Zdroj: dTest