Test konzervovaných rajčat 2022
Informace spotřebitelské organizace dTest
Foto: Shutterstock
Jak rychle vykouzlit rozumnou večeři? Třeba z těstovin a rajčatové konzervy. Těstovinami jsme se v našich testech už zabývali a teď přichází na řadu rajčata. Laboratoř se podívala pod víčka 11 konzerv sekaných rajčat a hledala v nich kromě samotných rajských jablek i nežádoucí látky. Výsledky nepříjemně narušily delší řadu bezproblémových testů potravin. Hned čtyři výrobky totiž trápily nežádoucí látky.
Zavařená rajčata nemají v našich končinách tak dlouhou tradici jako třeba zahuštěný rajský protlak, přesto se stala nedílnou součástí nabídky na trhu. Zajímala nás jejich kvalita, proto jsme připravili test konzervovaných krájených rajčat v rajčatové šťávě. U tohoto v podstatě „rajčatového kompotu“ nás zajímalo nejen množství a kvalita použitých rajčat, ale také jejich zdravotní nezávadnost.
Množství rajčat ve výrobku laboratoř zjišťovala nepřímo výpočtovou metodou. Při ní byl nejprve odhalen obsah vybraných látek a z toho se výpočtem zjistilo, jakému kvantu „teoretických“ rajčat změřené hodnoty odpovídají. Ukázalo se, že 100 g všech výrobků bylo vyrobeno z více než 100 g rajčat. Kromě obsahu rajčat nás zajímala také intenzita červené barvy, která vypovídá o kvalitě použité suroviny a má souvislost i s obsahem prospěšného rajčatového barviva lykopenu.
Dalšími zkouškami zaměřenými na jakost rajčat bylo měření minerálních nečistot a samozřejmě i senzorické hodnocení. Pátrání po zbytcích zeminy ukázalo, že výrobci pracují s čistou surovinou. Při senzorickém posouzení se však ukázalo, že řada z nich by ji mohla zpracovávat lépe.
Vůbec nejméně příznivé zprávy přinesly analýzy nežádoucích látek. Laboratoř se zaměřila na alternariové mykotoxiny a pesticidy. V souvislosti s prvně jmenovanou skupinou jsme narazili na výrobek, jehož konzumací by dospělý člověk několikrát překročil bezpečný příjem několika mykotoxinů. Uspokojit nás však nemohly ani výsledky pesticidové prověrky. Rezidua pesticidů se totiž našla i ve dvou bio výrobcích.
Publikováno v časopise dTest 5/2022