Bezpečnost potravin

Test jahodových jogurtů 2024

Vydáno: 6. 9. 2024
Autor: dTest

Foto: Shutterstock

Spotřebitelská organizace dTest publikovala „Test jahodových jogurtů 2024“ v časopise dTest 9/2024.

Málokterý mléčný výrobek se těší takovému zájmu našich čtenářů jako jogurty. Jejich testy se proto snažíme přinášet co nejčastěji a právě přišla řada na jahodové. Při nákupu vzorků jsme nešetřili a poslali do laboratoře celkem 25 jogurtů včetně smetanových a jednoho řeckého. Výsledky přinesly překvapení: několik výrobků se potýkalo s nízkými počty užitečných bakteriálních kultur.

Málokteré mléčné výrobky vyvolávají takový ohlas jako jogurty. Na základě četných přání našich čtenářů jsme proto připravili test jahodových jogurtů. Do laboratoře jsme poslali 25 jahodových jogurtů spadajících do tří skupin: obyčejné s asi 3 % tuku, smetanové a řecké. Ten se nám však bohužel podařilo sehnat pouze jeden, v nabídce totiž převládají neochucené.

Nechybějí tu kultury?

Testovací program sledoval všechny důležité parametry kvality jogurtů. Tím nejzajímavějším byl mikrobiologický rozbor, při kterém laboratoř počítala bakterie jogurtové kultury. Vyhláška o mléčných výrobcích říká, že výrobek pojmenovaný slovem jogurt musí v jednom gramu ukrývat desítky miliónů bakterií jogurtové kultury. Většina výrobků byla osídlena ještě víc, než je předepsáno, nicméně našli jsme i jeden nedostatečně zabydlený jogurt. Podobná situace se opakovala i u výrobků s přídavkem bifidobakterií. Pokud výrobce tyto kultury přidává, musí jich v 1 gramu být alespoň milión. I s tímto požadavkem mělo několik bifi jogurtů potíže.

Tuk, bílkoviny a přidaný cukr

Pozornost jsme věnovali také výživové hodnotě jogurtů, konkrétně laboratoř měřila obsah cukru, bílkovin a tuku. V případě tuku nešlo pouze o výživu, ale také o kvalitu. Platí totiž, že čím tučnější jogurt, tím dražší suroviny jsou na jeho výrobu potřeba. Obsah živin jsme u každé kategorie posuzovali podle zvláštních měřítek. Podle očekávání se potvrdilo, že smetanové jogurty obsahují nejméně bílkovin, a naopak nejvíce jich nabízejí jogurty řecké. Obsah cukru, v tomto případě vneseného ochucující jahodovou složkou, byl u všech kategorií srovnatelný.

Hledání kousků jahod

Důležité místo v testovacím programu patřilo také senzorickému hodnocení. Při něm v laboratoři komise odborníků známkovala chuť, vůni, vzhled a konzistenci jogurtů a slovy popisovala případné vady. Celkový výsledek senzorického hodnocení spolu se známkami zahrnuje i hodnocení několika spotřebitelsky zajímavých detailů. Konkrétně šlo o přítomnost kousků jahod a poznámky o škrobnaté chuti. Zatímco za kousky jahod jsme přidávali body k dobru, škrobnatý vjem je naopak ubíral.

Závěr testu jako obvykle patřil hodnocení informací na obalech, zejména údajů o složení. V něm jsme kontrolovali obsah ovoce v jogurtu a použití některých zbytných ingrediencí, především škrobu. Ukázalo se, že v tomto ohledu se jogurty výrazně liší a řada jich nabízí skutečně velmi čisté složení.

Více informací ZDE

Zdroj: dTest