Bezpečnost potravin

Test dětských příkrmů 2022

Vydáno: 23. 3. 2022
Autor: dTest

Spotřebitelská organizace dTest testovala deset dětských příkrmů s příchutí boloňských špaget.

Foto: Shutterstock

Přidávání příkrmů k čistě mléčné stravě je v životě každého miminka důležitým milníkem. Příkrmy mohou rodiče připravovat sami doma nebo si ušetřit čas a kupovat ty hotové ve skleničkách či kapsičkách. Co vše se v nich ukrývá a jak chutnají? Jsou zdravotně nezávadné? To jsme zjišťovali v laboratoři u deseti příkrmů s příchutí boloňských špaget. Většina si vedla dobře, jeden výrobek však nelze doporučit kvůli nálezu mykotoxinu. 

Obohacování čistě mléčné stravy o příkrmy je v životě každého miminka důležitým milníkem. Příkrmy mohou rodiče připravovat sami doma, nebo si ušetřit čas a kupovat ty hotové ve skleničkách či kapsičkách. Co vše se v nich ukrývá a jak chutnají? Jsou zdravotně nezávadné? To jsme zjišťovali v laboratoři u deseti příkrmů s příchutí boloňských špaget. Většina si vedla dobře, jeden výrobek však nelze doporučit kvůli nálezu mykotoxinu.

Česká pediatrická společnost doporučuje začít jídelníček miminka obohacovat o příkrmy nejdříve od ukončeného čtvrtého, nejpozději pak od šestého měsíce. Naopak dětem mladším by se podávat neměly. Bez ohledu na to, kdy se rodiče rozhodnou příkrmy do jídelníčku zařadit, je vždy nutné je zavádět pomalu a ideálně po lžičkách. Nejlepší je začínat pouze s jedním druhem zeleniny, a pokud jej dítě přijímá bez problémů, postupně přidávat další druhy; až poté maso i ovoce. Jestliže dítě zpočátku příkrm odmítá, je vhodné udělat několikadenní pauzu a poté mu ho nabídnout znovu.

Do testu jsme zařadili příkrmy určené pro děti od ukončeného čtvrtého až dvanáctého měsíce. Kritériem pro výběr bylo pojmenování boloňské špagety či podobný charakter výrobku. Většina zakoupených výrobků je dodávána ve skleničkách, pouze jeden v takzvaném doypacku, tedy kapsičce s plastovým šroubovacím uzávěrem.

V laboratoři jsme měřili, kolik tuků, cukrů či soli se z jednoho příkrmu dostane do dětského organismu. Ve výrobcích jsme hledali také mykotoxiny a pesticidy. Hodnotili jsme rovněž, jak přesné jsou informace, které uvádí výrobce na obale. Neopomněli jsme ani senzorické hodnocení, v rámci kterého zkušení ochutnávači hodnotili barvu, chuť či vůni výrobků.

Publikováno v časopise dTest 3/2022

 

Zdroj: dTest