Test brynzy 2019
Test byl publikován časopise dTest 3/2019.
Foto: Shutterstock
Aktuálním tématem možná zaujmeme i v zahraničí, konkrétně na Slovensku. Na mušku jsme si totiž vzali brynzu. V České republice jsme nakoupili deset vzorků, převážně slovenského ale i českého a polského původu, a poslali je do laboratoře. V ní jsme mimo jiné ověřovali pravdivost údajů na obalech. Tři výrobky nás zklamaly nedostatečným množstvím ovčího sýra.
Říká se, že nejlepší brynza je ta májová. Přesto jsme test brynzy připravili v zimních měsících. Chtěli jsme totiž vědět, jakou kvalitu nám brynza nabízí v neideálním období. Do laboratoře jsme poslali desítku sýrů různého původu. Sedm slovenských, dvě české a jednu polskou. Všechny vzorky jsme nakoupili v českých obchodech.
Zkoušky pátraly po základních kvalitativních znacích – obsahu tuku, sušiny a ovčího sýru, který je pro brynzu typický. Zajímali jsme se o mikroorganismy, které v brynze žijí, a samozřejmě jsme sýry ochutnali.
V České republice neexistují požadavky na minimální podíl ovčího sýru v brynze. Všechny výsledky proto byly vyhovující, pokud odpovídaly deklaracím na obalech. Bohužel jsme narazili i na tři brynzy, které ve skutečnosti obsahovaly méně ovčího sýru, než kolik slibovala etiketa.
Zajímavé výsledky přineslo počítání mikrobů. Hledali jsme nežádoucí bakterie Escherichia coli a Listeria monocytogenes a pak jsme zjišťovali množství bakterií mléčného kvašení. Ty jsou naopak prospěšné a našli bychom mezi nimi i některé probiotické druhy. Nežádoucí mikroby jsme nenašli. Zjištěné počty bakterií mléčného kvašení nás naopak příjemně překvapily. V jednom gramu brynzy jsme jich totiž napočítali až desítky bilionů – s podobným množstvím jsme se zatím u jiných fermentovaných potravin nesetkali.
Více informací – viz www.dtest.cz
Zdroj: dTest