Bezpečnost potravin

SZPI „dává“ informace spotřebitelům

Vydáno: 16. 5. 2013
Autor: berankova1

Tisková zpráva SZPI ze dne 15. 5. 2013.

Nová služba na webu Potraviny na pranýři

V aplikaci potravinynapranyri.cz, kde Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství už 10 měsíců zveřejňuje informace o nebezpečných, falšovaných a nejakostních potravinách neživočišného i živočišného původu, byla zpřístupněna další významná služba pro veřejnost. V nové sekci „Informace“ zde inspekce přehlednou a srozumitelnou formou prezentuje odpovědi na často a opakovaně kladené dotazy spotřebitelů. Pod záložkou v horní části stránky web mimo jiné vysvětluje potravinářské pojmy, představuje základy potravinového práva, vysvětluje různé způsoby falšování potravin a nabízí další informace, které zvyšují kvalifikovanost a postavení spotřebitele. Prostor zde dostávají i populárně naučné články, které přináší praktické rady, jak vybírat potraviny a jak s nimi zacházet doma a seznámí návštěvníky se zajímavostmi ze světa potravin. Články často shrnují mnohaletou odbornou činnost expertů SZPI a jejich využití může spotřebitelům pomoci při vyhledávání bezpečných a kvalitních potravin na trhu.

Od spuštění aplikace v červenci 2012 zde inspekce zveřejnila informace o celkem 987 nevyhovujících šaržích potravin, které mohou návštěvníci vyhledávat podle mnoha kategorií pomocí „rozšířeného hledání“ nebo na mapě zobrazit přehled provozoven, kde SZPI zjistila nevyhovující potravinu. Cílem projektu je zejména chránit spotřebitele a zároveň tím podpořit poctivé prodejce a výrobce potravin. Veškerá uveřejněné údaje jsou výsledkem aktuálních a úředně uzavřených kontrolních zjištění SZPI. Na webu jsou spotřebiteli k dispozici veškeré údaje nezbytné k identifikaci závadné potraviny, zejména název potraviny, výrobce, výrobní šarže, místo prodeje, země původu a další.
Aplikace před dvěma týdny překročila hranici dvou milionů návštěvníků a je držitelem ocenění Křišťálová lupa 2012, kde byla hlasy veřejnosti vybrána za vítěze kategorie Veřejně prospěšná služba na internetu.

Zpracoval: Mgr. Pavel Kopřiva – tiskový mluvčí, tel.: +420 542 426 633 

Sekce Informace:

Slovníček pojmů aneb když se řekne Vysvětlení základních pojmů potravinářské terminologie a pojmů použitých na tomto webu.

Vysvětlení nevyhovujících parametrů Popis nevyhovujících parametrů u jednotlivých komodit potravin.

Stručně o potravinovém právu Uvádíme pouze orientační průřez obsahem jednotlivých právních předpisů. Uvedené informace není možné považovat za citace…

Nejčastější dotazy Odpovědi na Vaše dotazy.

Potraviny tak, jak je možná neznáte Zajímavé informace o potravinách.

Internet a jeho rizika Upozornění na praktiky některých internetových obchodníků

Nedůvěryhodné zdroje informací – hoaxy Poplašné zprávy ze světa potravin na internetu.

Zdroj:  SZPI