Bezpečnost potravin

Systém včasného varování a reakce (EWRS): STEC v Německu

Vydáno: 3. 6. 2011
Autor:

Informace Evropské komise k problematice výskytu E. coli produkující shiga-toxin (STEC) v Německu.

Systém včasného varování a reakce je neveřejný počítačový systém, prostřednictvím něhož mohou členské státy zasílat varování v případech, které mohou mít nepříznivý dopad na státy Evropské unie, sdílet informace a vzájemně koordinovat příslušná opatření. Tento systém byl již úspěšně použit při propuknutí SARS, pandemie chřipky typu A(H1N1) a dalších nakažlivých chorob.

Sdílení informací se řídí rozhodnutím Evropské unie a souvisejícími prováděcími rozhodnutími.

Německo dne 22. května 2011 informovalo EWRS o značném zvýšení počtu pacientů s hemolytickým uremickým syndromem (HUS) a krvavým průjmem způsobeným enterohemoragickou Escherichia coli (EHEC). Šetření došla v současné době k závěru, že za tento výskyt onemocnění je odpovědná bakterie E. coli produkující shiga-toxin (STEC).
Generální ředitelství pro zdraví a spotřebitele Evropské komise vytvořilo pro výše uvedenou problematiku speciální internetovou stránku: Výskyt E. coli v Německu: E. coli produkující shiga-toxin (STEC). Jsou zde k dispozici stanoviska komisaře Dalliho, zprávy z audio-konferencí EWRS, tiskové zprávy Komise a jiné informace.

Zdroj: Evropská komise

Problematika EHEC v přehledu