Bezpečnost potravin

SVS se účastní Národní výstavy hospodářských zvířat a techniky v Brně

Vydáno: 11. 5. 2017
Autor: SVS

Tisková zpráva SVS ze dne 10. 5. 2017.


Foto: Shutterstock

Státní veterinární správa (SVS) letos opět představí svou činnost na Národní výstavě hospodářských zvířat a zemědělské techniky na Výstavišti v Brně. Na největší přehlídce hospodářských zvířat a živočišné produkce v České republice bude ve dnech 11. – 14. 5. prezentováno 900 zvířat. Souběžně na výstavišti proběhne také Veletrh pro živočišnou výrobu ANIMAL TECH, Veletrh udržitelného života v krajině NATUR EXPO Brno a Národní výstava myslivosti. Problematika, které jsou jmenované výstavy věnovány, má úzkou spojitost s činností SVS. 

Vedle samotné výstavy se na brněnském výstavišti koná od 12. 5. do 13. 5. 2017 Středoevropský veterinární kongres za účasti ústředního ředitele SVS Zbyňka Semeráda a dalších vedoucích pracovníků veterinárního dozoru i předních akademiků. Kongres se letos zaměří zejména na problematiku ptačí chřipky. Součástí programu je i aktuální problematika vybraných zoonóz, jako jsou chlamydiové infekce a toxoplazmóza v praxi humánních a veterinárních lékařů.

Aktivity SVS návštěvníkům výstavy představí plakáty a letáky dostupné ve stánku SVS v pavilonu P. Ten nabídne zástupcům odborné i laické veřejnosti možnost shlédnout prezentace na řadu témat z oblasti veterinárního dozoru a osobně se setkat s experty SVS z oblasti zdraví a pohody zvířat a veterinární hygieny. Ti budou připraveni odpovídat na případné otázky či přiblížit novinky v oblasti veterinárního dozoru. Prvních dvou dnů výstavy se zúčastní také ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

SVS je organizací, která ze zákona mj. vykonává dozor nad zdravím zvířat, nad tím, aby nebyla týrána, nad zdravotní nezávadností potravin živočišného původu, nad ochranou našeho území před možným zavlečením nebezpečných nákaz nebo jejich nositelů.

V České republice pokračuje příznivá nákazová situace a většina závažných nakažlivých onemocnění se našemu území vyhýbá. Ptačí chřipku, která se objevila začátkem letošního roku po deseti letech na našem území, se podařilo rychle zvládnout. Svou zásluhu na tom bezesporu má dobře fungující systém veterinárního dozoru i sami chovatelé a soukromí veterinární lékaři. Mezi dlouhodobé priority SVS patří také zlepšování životní pohody zvířat (welfare) i obecného povědomí o této problematice v ČR. Také v této oblasti úřední veterinární lékaři SVS každoročně uskuteční tisíce kontrol chovů. 

Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS

Zdroj: SVS

Související termíny

Ze slovníku Bezpečnost potravin A-Z portálu Bezpečnosti Potravin (klikněte pro zobrazení termínů):