Světový týden kojení 2014
Tisková zpráva Centra podpory veřejného zdraví Státního zdravotního ústavu u příležitosti Světového týdne kojení.
Kojením proti obezitě
První srpnový týden je už více než 20 let Světovým týdnem kojení. Jeho téma každoročně vyhlašuje WABA, mezinárodní unie zabývající se podporou a propagací kojení. Letošní motto zní „KOJENÍ – DAR PRO ŽIVOT!“ Už sám název tak vyjadřuje, co je nejlepším dárkem, který může maminka dítěti dát do života na jeho startu. V České republice je význam kojení připomínán českým Týdnem kojení 15.9.-21.9.2014.
Státní zdravotní ústav a Univerzita Karlova, 3. lékařská fakulta ve spolupráci s téměř 50 dětskými lékaři provedly v uplynulých letech rozsáhlou studii růstu více než 1700 českých kojených dětí z celé republiky. „Znalost odlišností růstu kojených dětí, zejména ve věku kolem 2. a 3. měsíce věku, zabraňuje předčasnému a mnohdy neopodstatněnému zavedení dokrmu, „upozorňuje Mgr. Markéta Paulová, Ph.D. ze Státního zdravotního ústavu v Praze. „Přibližně kolem tohoto věku totiž začíná zpomalovat rychlost, s jakou dosud miminko přibývalo na hmotnosti, což někdy bývá nesprávně interpretováno jako neprospívání dítěte a zdůvodňováno tím, že výživa pouze mateřským mlékem, tedy tzv. výlučné kojení, už dítěti nestačí.“
Délka výlučného kojení přitom hraje ve vývoji dítěte důležitou roli. Zmíněný výzkum potvrdil, že maminky, které déle kojí výlučně (tj. bez dalšího dokrmování), pak také déle udržují kojení i po zavedení doplňkové stravy. Jejich děti proto dostávají všechny zdraví prospěšné látky obsažené v mateřském mléce do vyššího věku.
Podpora výlučného kojení do ukončeného 6. měsíce věku dítěte a zachování kojení podle potřeb dítěte i po zavedení odpovídající doplňkové výživy je ve shodě s doporučením Světové zdravotnické organizace, která jej navrhla jako jedno z nejčasnějších účinných preventivních opatření proti šíření dětské obezity. Jak potvrzuje jedna z řešitelek studie růstu českých kojených dětí Ing. Jana Vignerová, CSc., také výsledky české studie ukázaly, že ve srovnání s normální populací bylo v souboru kojených dětí výrazně méně dětí jak s nadváhou, tak s obezitou a tento efekt byl zřejmý i po skončení výlučného kojení. „Ještě při posledním měření v 18 měsících věku dítěte bylo zřejmé, že mezi déle kojenými dětmi je méně obézních i méně dětí s nadváhou, a to jak ve srovnání s celkovou populací, tak ve srovnání s dětmi kojenými kratší dobu,“doplňuje Ing. Vignerová.
Na základě výsledků výzkumu byl vydán informační leták Jak hodnotit růst kojeného dítěte, který je volně stažitelný z webových stránek Státního zdravotního ústavu.
Další informace nejen o růstu kojených dětí lze získat na webových stránkách Státního zdravotního ústavu: http://www.szu.cz/publikace/data/rustove-grafy.
- Leták „Jak hodnotit růst kojeného dítěte“ je volně stažitelný z webových stránek Státního zdravotního ústavu: http://www.szu.cz/uploads/documents/obi/CAV/LETAK.pdf.
- Leták „1. – 7. srpna Světový týden kojení http://www.szu.cz/uploads/documents/czzp/edice/Nove/SZU_LETAK_TYDEN_KOJENI_BAREVNE.pdf
Zdroj: SZÚ