Bezpečnost potravin

Světová organizace pro zdraví zvířat oficiálně uznala ČR prostou ptačí chřipky

Vydáno: 12. 9. 2017
Autor: SVS

Tisková zpráva SVS ze dne 11. 9. 2017.

Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) aktuálně zveřejnila oficiální prohlášení zaslané Státní veterinární správou (SVS) koncem letošního června a deklarovala tak, že je Česká republika od 23. 6. 2017 prostá aviární influenzy (ptačí chřipky). Tento krok je nesmírně důležitý pro uvolnění obchodování s drůbeží a drůbežími produkty s třetími zeměmi.

V článku publikovaném na webu OIE: http://www.oie.int/en/animal-health-in-the-world/self-declared-disease-status je uvedeno, že ČR je od 23. 6. 2017 prostá ptačí chřipky. Tímto je informace oficiálně přístupná všem 181 členským zemím OIE, která je v oblasti veterinární medicíny tím, čím je Světová zdravotnická organizace (WHO) v oblasti humánní medicíny, včetně třetích zemí, z nichž některé v reakci na nákazovou situaci dovoz drůbeže a drůbežích produktů z ČR omezily.

Poslední ohnisko vysocepatogenní ptačí chřipky v ČR bylo vyhlášeno v malochovu drůbeže v Poseči na Karlovarsku 22. března 2017. Od tohoto data již k žádnému novému potvrzení nákazy v chovu na území České republiky nedošlo. Tři měsíce od likvidace posledního ohniska zaslala SVS OIE deklaraci o tom, že se na jejím území již tato nebezpečná nákaza nevyskytuje. Česká republika splnila všechny podmínky znovuzískání statutu a sumarizovala požadované informace podle OIE kodexu pro suchozemské živočichy.

„Česká republika je nyní oficiálně bez výskytu ptačí chřipky. Věřím, že v krátké době dojde k obnovení zahraničního obchodu s drůbeží a jejími produkty na úroveň před výskytem nákazy,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Přesto, že k poslednímu potvrzenému případu nákazy v ČR došlo téměř před půl rokem, v řadě dalších evropských zemí se nákaza stále vyskytuje. SVS i nadále bedlivě sleduje nákazovou situaci v chovech drůbeže a provádí monitoring u volně žijících ptáků. Riziko možného šíření nákazy vždy roste zejména v podzimních měsících v souvislosti s migrací tažných ptáků. Proto je důležité, aby chovatelé průběžně sledovali zdravotní stav drůbeže a věnovali zvýšenou pozornost dodržování preventivních opatření v chovech.  

Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS

Zdroj: SVS