Bezpečnost potravin

Stanovení nebezpečného výrobku – Obracečka porcovací

Vydáno: 5. 4. 2012
Autor: Ministerstvo zdravotnictví

Laboratorními rozbory byl zjištěno nadlimitní množství primárních aromatických aminů uvolněných z obracečky.

Ministerstvo zdravotnictví postupem podle § 80 odst. 7 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, stanoví jako nebezpečný tento výrobek:

Obracečka porcovací
(Pfannenwender Universal (schwarz), Löffel-Wender)
Art. Nr. 445830
 
Dodavatel do EU/Země původu: Vollmacht Enterprise Co. LTD, Ruei Guang Road Nr. 360 / Taiwan
Dovozce: TRI International Sourcing & Trading GmbH, Steinstraße 28, 88339 Bad Waldsee, Německo
Distributor/Prodejce: Popron Média, s.r.o., Jungmannova 30, 110 00 Praha 1, IČ: 25714503
 
Popis výrobku: Jedná se o černou plastovou (polyamidovou) obracečku, použitelnou i jako naběračka na těstoviny. Na etiketě je český text tohoto znění: „Lžička a obracečka v jednom. Obracečkou naberete zapečené brambory, naběračkou zase extra porci nudlí do polívky. Žáruvzdorná. Materiál: plast. Délka 32 cm. Vhodné do myčky.“
 
Odůvodnění:  Laboratorními rozbory byl ve výluhu zjištěn obsah primárních aromatických aminů ve výši 69 μg/dm2. Výrobek pro tento obsah primárních aromatických aminů nesplňuje požadavky závazných předpisů, a to článku 10 nařízení Komise (EU) č. 10/2011, o materiálech a předmětech z plastů určených pro styk s potravinami, ve spojení s odstavcem 2 přílohy II.  Bylo zjištěno, že se jedná o 4,4´-diaminodifenylmethan (CAS No. 101-77-9), látku s karcinogenními účinky na lidský organismus (zejm. na játra a štítnou žlázu).  Riziko pro spotřebitele spočívá v tom, že při styku tohoto výrobku s potravinami nebo připravovanými pokrmy může docházet k jejich kontaminaci karcinogenními látkami a následně k jejich konzumaci spotřebiteli.

Informace o výskytu výrobku na trhu byla zveřejněna v evropském systému rychlého varování RASFF.

Zdroj:  Ministerstvo zdravotnictví