Silné nálety mšic ohrožují sadbové brambory
Tisková zpráva ÚKZÚZ ze dne 7. 6. 2018.
Upozorňujeme na extrémně silné nálety mšic zejména v lokalitě Březová u Opavy a Lípa u Havlíčkova Brodu. Zachycené druhy mšic patří k přenašečům virů, které způsobují např. mozaiky a žloutenky na listech nebo deformaci hlíz bramboru. V ohrožení jsou především porosty brambor určené pro sadbu. Četné kolonie mšic se dále vyskytují i na ovocných dřevinách, máku a cukrovce. Poměrně brzy se letos objevily kolonie v řepce ozimé.
Upozorňujeme na extrémně silné nálety mšic do Lambersových misek (využívány za účelem monitoringu letu mšic v množitelských porostech), především na lokalitě Březová u Opavy a Lípa u Havlíčkova Brodu.
Ve vzorcích jsou ve velkém počtu zastoupeni zástupci rodu Aphis, kteří se uplatňují jako možní přenašeči neperzistentních virů (Y, A, M a S vir bramboru) způsobujících např. mozaiky, žloutenky na listech či deformaci hlíz. Na nadprůměrných hodnotách se však pohybuje i výskyt mšice broskvoňové (Myzus persicae), která je efektivním přenašečem perzistentního (trvalého) viru svinutky bramboru (PLRV), který je nevyléčitelný a dokáže v postiženém porostu zničit až polovinu hlíz. Silné výskyty mšic ohrožují zejména sadbové brambory.
Pokud ještě nebyla u množitelských porostů brambor zahájena insekticidní ochrana, doporučujeme její okamžité nasazení. Výskyt virových chorob může vést k zamítnutí množitelského porostu a tím způsobit profesionálním pěstitelům finanční ztráty.
Poměrně vysoké jsou také záchyty mšic v sacích pastech, které experti ÚKZÚZ využívají pro monitoring letové aktivity mšic ve vybraných místech s intenzivní zemědělskou činností. Zaznamenán je trend postupného nárůstu počtů. Četné kolonie je možné pozorovat na ovocných dřevinách, ale také na máku a cukrovce. Poměrně brzy se letos také objevily kolonie v řepce ozimé.
Podrobnější informace o náletu mšic pravidelně zveřejňujeme na našich webových stránkách www.ukzuz.cz.
Zdroj: ÚKZÚZ
Foto: Shutterstock