Bezpečnost potravin

SARS-CoV-2 u norků: doporučení ke zlepšení monitorování

Vydáno: 19. 2. 2021
Autor: KM EFSA

Nová zpráva EFSA a ECDC předkládá možnosti monitorovacích strategií k prevenci a kontrole šíření SARS-CoV-2 na norkových farmách.

Časná detekce SARS-CoV-2 (koronaviru) by měla být prioritním cílem monitorovacích činností na farmách norků v Evropské unii, doporučuje nová zpráva.

Zpráva, kterou vytvořil úřad EFSA a Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), předkládá možnosti monitorovacích strategií, které pomohou předcházet a kontrolovat šíření této nemoci.

Podle závěru zprávy by všechny norkové farmy měly být považovány za ohrožené SARS-CoV-2 a monitoring by měl zahrnovat kromě pasivního dohledu zemědělců a veterinářů také aktivní opatření, jako je testování zvířat a personálu.

Zprávu si vyžádala Evropská komise v důsledku propuknutí nákazy SARS-CoV-2 na norkových farmách v celé Evropě v roce 2020.

K lednu 2021 byl virus zjištěn na 400 norkových farmách v osmi zemích EU/EHP – 290 v Dánsku, 69 v Nizozemsku, 21 v Řecku, 13 ve Švédsku, třech ve Španělsku, dvou v Litvě a po jedné ve Francii a Itálii.

Zdroj: EFSA