Bezpečnost potravin

Ryba na talíř patří!

Vydáno: 15. 4. 2024
Autor: Odbor bezpečnosti potravin, Ministerstvo zemědělství

Foto: Shutterstock

V neděli 7. dubna jsme si připomněli Světový den zdraví.

Lidské zdraví můžeme ovlivnit mnoha způsoby – např. fyzickou aktivitou, spánkem, stravou. A právě každodenní stravování hraje klíčovou roli v tom, jak bude vypadat naše zdraví. V pestrém a vyváženém jídelníčku by určitě neměly chybět ryby a rybí výrobky, případně i jiné mořské plody.

Ryby jsou výborným zdrojem lehce stravitelných bílkovin, prospěšných omega-3 mastných kyselin, vitaminu D, jódu, selenu a dalších látek. Vhodně připravené pokrmy z ryb jsou lehce stravitelné a člověk je ocení zejména v teplých jarních a letních dnech. Vyvážená strava zahrnující ryby se také podílí na prevenci onemocnění srdce a cév a u dětí podporuje zdravý růst a vývoj tělesných tkání.

V České republice (ČR) spotřeba ryb dlouhodobě stagnuje na hodnotě 4 – 5 kg/1 obyvatele/1 rok, přičemž optimální příjem je okolo 17 kg/1 obyvatele/1 rok. Ryby by měly být podle doporučení konzumovány 1 až 3x týdně. Česká Společnost pro výživu doporučuje pro dospělou populaci konzumovat 400 g ryb týdně, to jsou asi 2 porce.

Kromě zdraví prospěšných látek mohou ryby a výrobky z nich obsahovat i kontaminující látky (např. methylrtuť, PFAS, dioxiny). Příjem těchto látek z ryb a rybích výrobků je v České republice relativně nízký, jelikož konzumace těchto potravin je obecně v ČR dlouhodobě nízká. Avšak pro některé skupiny obyvatel, jako jsou ženy chystající se otěhotnět, těhotné a kojící ženy, malé děti, sportovní rybáři a jejich rodiny, je v souvislosti s výskytem cizorodých látek v rybách důležité vybírat ty druhy ryb a příslušné rybí výrobky, u kterých lze předpokládat, že dané cizorodé látky obsahují v nízkém množství. V případě methylrtuti, která se může vyskytovat i ve sladkovodních rybách v ČR, se doporučuje zejména výše uvedeným populačním skupinám konzumovat ryby s relativně nízkým obsahem methylrtuti, jako je například kapr, platýs, losos či pstruh, a vyvarovat se pravidelné konzumace masa velkých dravců. Také se nedoporučuje příliš konzumovat ryby a výrobky z ryb ulovených v Baltském moři, které je relativně hodně znečištěné, a vnitřnosti volně žijících ryb.

Na základě výsledků monitoringu, které jsme publikovali minulý rok, lze říci, že z hlediska sledovaných cizorodých látek je situace týkající se kontaminace ryb ve volných vodách v ČR příznivá, a že až na určité výjimky je obecně obsah kontaminujících látek v mase ryb odlovených ve významných rybářských revírech v ČR nízký.

  • Detailní výstupy z projektu „Kontaminace ryb z volných vod“ lze nalézt zde.

Odbor bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství