Ptačí chřipka: EU v pohotovosti před novými ohnisky
EFSA a ECDC vydaly novou zprávu včetně doporučení k vysoce patogenní ptačí chřipce.
Foto: Shutterstock
Země EU jsou vyzvány zintenzívnit opatření v oblasti dohledu (surveillance) a biologické bezpečnosti, aby zabránily možným novým ohniskům ptačí chřipky v letošním roce.
Varování následuje po vypuknutí vysoce patogenní ptačí chřipky (highly pathogenic avian influenza, HPAI) u divokého a domácího ptactva v západním Rusku a Kazachstánu během posledních několika měsíců. Tato oblast je známou podzimní migrační trasou divokého vodního ptactva mířícího do Evropy.
Vzhledem k minulým zkušenostem bude severní a východní Evropa pravděpodobně nejzranitelnější vůči novým ohniskům. Když byla ptačí chřipka (HPAI) detekována ve stejné oblasti Ruska v létě 2005 a 2016, následovaly epidemie v severní a východní Evropě. Pokud se tento model letos zopakuje, očekává se, že onemocnění dorazí do stejných oblastí Evropy na podzim nebo v zimě. Možné je i následné rozšíření do zemí v jižní a západní Evropě.
Varování je zahrnuto v nejnovější zprávě o ptačí chřipce v Evropě, ale zaznívá i mimo ni. Nová zpráva – která je vytvořena Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA), Evropským střediskem pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) a referenční laboratoří Evropské unie pro ptačí chřipku – pokrývá období od května do srpna 2020.
Zpráva doporučuje, aby země EU v souladu s právními předpisy EU o zmírňování rizik a systémech včasné detekce ptačí chřipky:
-
přijaly opatření k okamžitému zjištění podezřelých případů a zvýšily opatření biologické bezpečnosti na drůbežářských farmách;
-
varovaly orgány veterinární správy a úřady mající v kompetenci ochranu zdraví divoké zvěře a ptactva před pravděpodobným rizikem zavlečení ptačí chřipky (HPAI) a vyzvaly je, aby provedly řádné pozorování a rychlé testování mrtvých nebo nemocných volně žijících ptáků.
Šíření viru bude pravděpodobně vyvoláno náhlým a trvalým poklesem teplot ve středním Rusku a Kazachstánu. Několik studií ukazuje, že právě chladné povětrnostní podmínky vedly k rychlé expanzi viru ptačí chřipky na západ infikovanými stěhovavými ptáky během vln v letech 2005-2006 a 2016-2017.
Riziko přenosu viru ptačí chřipky na širokou veřejnost v Evropě je stále velmi nízké. Aby se však minimalizovalo riziko přenosu na člověka, doporučuje se lidem nedotýkat se mrtvých ptáků bez použití vhodných osobních ochranných prostředků.
V České republice byla letos potvrzena 2 ohniska ptačí chřipky (HPAI):
• Kraj Vysočina (Štěpánov nad Svratkou; ukončeno dne 17. 2. 2020)
• Pardubický kraj (Slepotice; ukončeno dne 23. 3. 2020)
Česká republika následně splnila všechny podmínky pro znovuzískání prostého statusu a sumarizovala požadované informace podle OIE kodexu pro suchozemské živočichy (Světová organizace pro zdraví zvířat, OIE). Dne 15. 7. 2020 obdržela Státní veterinární správa od OIE informaci o zveřejnění článku k znovuzískání prostého nákazového statusu v souvislosti s ptačí chřipkou v České republice. V článku je uvedeno, že od 12. 6. 2020 je Česká republika prostá ptačí chřipky.
-
Informace týkající se ptačí chřipky, zveřejněné úřadem EFSA, lze nalézt na adrese
https://www.efsa.europa.eu/en/news/avian-influenza-eu-alert-new-outbreaks -
Aktuální zprávu o ptačí chřipce v Evropě pro období květen až srpen 2020 (Avian influenza overview: May-August 2020) lze nalézt na následující adrese:
https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/6270
Zdroj: EFSA