Ptačí chřipka: biologické zabezpečení je klíčem k ochraně drůbežích farem
Vědecké doporučení úřadu EFSA k opatřením biologické bezpečnosti při prevenci před šířením ptačí chřipky.
Evropská komise požádala úřad EFSA, aby vydal urgentní vědecké doporučení týkající se účinnosti ochranných opatření k zabránění dalšímu šíření viru ptačí chřipky H5N8 v současné době. Tento požadavek EK následoval po nových hlášeních ohnisek viru ptačí chřipky u volně žijících ptáků a drůbeže napříč Evropou od konce října 2016.
Úřad EFSA vyhodnotil, že nejúčinnějším způsobem, jak zabránit zavlečení vysoce patogenních virů ptačí chřipky A (H5N8) do drůbežích farem, je přísné prosazování vysoce účinných opatření biologické bezpečnosti.
Experti úřadu EFSA identifikovali a hodnotili řadu opatření biologické bezpečnosti, které se mohou zavádět v odlišných částech farem podle klasifikovaného stupně rizika (vysoké nebo nízké riziko), jako např. v hale s drůbeží (vysoké riziko) nebo ve skladu krmiva (nízké riziko zavlečení viru). Tato opatření zahrnují preventivní zabránění kontaktu mezi volně žijícími ptáky a drůbeží, a vnitřními prostory chovu domácích ptáků, a dále separování chovu hus a kachen od ostatní drůbeže.
EFSA doporučuje vylepšit metodiky biologické bezpečnosti vzhledem k potřebám jednotlivých farem, nejlépe ještě před vypuknutím nákazy.
Zjištění a závěry úřadu EFSA:
• Při zjištění nákazy u volně žijících ptáků, by mělo být zavedeno sledování drůbeže v zeměpisné oblasti vymezené přirozeným místem výskytu a doletovou vzdáleností postižených ptáků. Kromě toho by příslušné místní orgány měly zvýšit informovanost a uvědomění zemědělců o opatřeních biologické bezpečnosti v takovýchto oblastech.
• Pasivní sledování – hlášení o mrtvých ptácích – je nejúčinnější způsob, jak zjistit přítomnost viru u volně žijících ptáků a drůbeže.
• Testování vzorků druhů volně žijících ptáků, které dosud nebyly infikovány virem a z oblastí, kde virus nebyl zatím zaznamenán, je důležité pro sledování geografického šíření viru u volně žijících ptáků.
Další kroky
Experti EFSA vydají vědecké stanovisko k ptačí chřipce v roce 2017. Odborné stanovisko bude hodnotit riziko dalších virů ptačí chřipky pronikajících do EU, bude analyzovat opatření biologické bezpečnosti pro krůty a kachny, a bude posuzovat mechanismy odpovědné za mutaci virů nízko patogenní ptačí chřipky na vysoce patogenní.
- Statement: Urgent request on avian influenza
(Prohlášení: Urgentní požadavek týkající se ptačí chřipky)
Spolupráce
Úřad EFSA při práci na tomto vědeckém doporučení úzce spolupracoval s Evropským střediskem pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), s referenčními laboratořemi EU zaměřenými na ptačí chřipku (EURL) a s úřady zasažených členských států.
Zdroj: EFSA