Bezpečnost potravin

Průhledné dřevo by brzy mohlo nahradit plasty

Vydáno: 25. 10. 2022
Autor: Gate2Biotech

Informace portálu Gate2Biotech

Průhledné plasty, které dnes slouží jako čelní skla automobilů, průhledné obaly nebo třeba kryty biomedicínských zařízení, by podle nové studie mohlo brzy nahradit průhledné dřevo.

Kredit: Anish M. Chathoth.Prodyut Dhar z Indian Institute of Technology a jeho kolegové dospěli k závěru, že průhledné dřevo omezuje ekologické dopady na životní prostředí, díky své obnovitelnosti a schopnosti biologického rozkladu. Rovněž by se mělo vyplatit ekonomicky.

Podle údajů programu OSN Environment Program se ve světě v dnešní době produkuje kolem 400 milionů tun plastového odpadu ročně. Stále více se přitom jedná o jednorázové plasty, které se jednou použijí a poté vyhodí. V této situaci se průhledné dřevo rýsuje jako jedna z nejvíce slibných náhrad řady plastových výrobků.

Jak uvádí Dhar, průhledné dřevo by jako materiál mohlo nahradit plasty pocházející z ropy, jako jsou například polypropylen, polyvinylchlorid, polyakryláty, polyethylen.

Průhledné dřevo původně vyrobil německý odborník Siegfried Fink v roce 1992 a jeho postup pak ještě vylepšili další. Vyrábí se odstraňováním ligninu ze dřeva a následně jeho infiltrací průhledným plastovým materiálem. Lignin je přírodní biopolymer, který je mechanickou oporou rostlinných tkání. Na rozdíl od klasických plastů je biologicky rozložitelný a netoxický.

Podle analýz je průhledné dřevo sice méně šetrné vůči životnímu prostředí než sklo, ale je podstatně lepší než polyethylen a jiné plastové materiály. Do budoucna by se technologie výroby průhledného dřeva mohla ještě vylepšit.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.

Zdroj obrázku: Anish M. Chathoth

Více informací naleznete zde: Transparent wood could soon replace plastics (phys.org)

 

Zdroj článku: Gate2Biotech