Průhledné dřevo by brzy mohlo nahradit plasty
Informace portálu Gate2Biotech
Průhledné plasty, které dnes slouží jako čelní skla automobilů, průhledné obaly nebo třeba kryty biomedicínských zařízení, by podle nové studie mohlo brzy nahradit průhledné dřevo.
Prodyut Dhar z Indian Institute of Technology a jeho kolegové dospěli k závěru, že průhledné dřevo omezuje ekologické dopady na životní prostředí, díky své obnovitelnosti a schopnosti biologického rozkladu. Rovněž by se mělo vyplatit ekonomicky.
Podle údajů programu OSN Environment Program se ve světě v dnešní době produkuje kolem 400 milionů tun plastového odpadu ročně. Stále více se přitom jedná o jednorázové plasty, které se jednou použijí a poté vyhodí. V této situaci se průhledné dřevo rýsuje jako jedna z nejvíce slibných náhrad řady plastových výrobků.
Jak uvádí Dhar, průhledné dřevo by jako materiál mohlo nahradit plasty pocházející z ropy, jako jsou například polypropylen, polyvinylchlorid, polyakryláty, polyethylen.
Průhledné dřevo původně vyrobil německý odborník Siegfried Fink v roce 1992 a jeho postup pak ještě vylepšili další. Vyrábí se odstraňováním ligninu ze dřeva a následně jeho infiltrací průhledným plastovým materiálem. Lignin je přírodní biopolymer, který je mechanickou oporou rostlinných tkání. Na rozdíl od klasických plastů je biologicky rozložitelný a netoxický.
Podle analýz je průhledné dřevo sice méně šetrné vůči životnímu prostředí než sklo, ale je podstatně lepší než polyethylen a jiné plastové materiály. Do budoucna by se technologie výroby průhledného dřeva mohla ještě vylepšit.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: Anish M. Chathoth
Více informací naleznete zde: Transparent wood could soon replace plastics (phys.org)
Zdroj článku: Gate2Biotech