Prohlášení ÚKZÚZ k situaci ohledně odrůdy chmele Žatecký poloraný červeňák
Vydáno: 28. 8. 2019
Autor: ÚKZÚZ
Informace ÚKZÚZ
Vzhledem ke skutečnosti, že se v poslední době začínají médii šířit nepodložené až zavádějící nepravdivé informace ohledně odrůdy chmele Žatecký poloraný červeňák (ŽPČ), považuje náš Ústav za nutné se k těmto skutečnostem vyjádřit a uvést je na pravou míru.
-
Monitoring chmele, který provedl ÚKZÚZ v roce 2018 ve výsadbách odrůdy ŽPČ, klon 72, z let 2011-2016, dodavatel sadby CHI (cca 400 ha chmelnic) zjistil, že se ve výsadbách vyskytují v různém procentickém zastoupení rostliny, které projevem morfologických (fenotypových) znaků neodpovídají úřednímu popisu odrůdy ŽPČ. To, že i v případě rostlin s odlišným fenotypovým projevem se nadále jedná o odrůdu ŽPČ, však náš ústav nikdy nezpochybnil.
- Identifikace odrůd chmele na základě DNA analýzy nepotvrdila, že by rostliny s odlišnými fenotypovými znaky vykazovaly i jiný genetický základ – pouze jeden vzorek z osmi vzorků ŽPČ neodpovídal dle analýzy žádné testované odrůdě z databáze 256 odrůd světového sortimentu. Ovšem je třeba také konstatovat, že DNA analýzy nejsou zcela jednoznačné právě v identifikaci odlišných rostlin. Z tohoto důvodu také nejsou rozhodčí metodou ve stanovení odrůdové pravosti nebo čistoty u žádného druhu. Jedinou rozhodčí metodou je vizuální posouzení rostlin.
- Není prokázáno, že by chmel z rostlin s odlišným fenotypovým projevem měl jiné obsahové látky, že by byl tedy „vadný“ s ohledem na výrobu piva. Proti tomuto tvrzení je třeba se zcela jednoznačně ohradit.
- K vlastní certifikaci chmele – veškeré výsadby chmele jsou řádně evidovány v Evidenci chmelnic, a to včetně odrůdové skladby. Všichni pěstitelé vyplňují v Prohlášení producenta (podle vyhlášky č. 325/2004 Sb., k provedení zákona o ochraně chmele, ve znění vyhlášky č. 179/2012 Sb.), odrůdu. Následně je chmel ověřen pracovníky ÚKZÚZ. Ověření jakéhokoliv „vadného“ chmele je tak zcela vyloučeno.
Zdroj: ÚKZÚZ