Bezpečnost potravin

Pro výkon mozku má životní styl větší význam, než si uvědomujete

Vydáno: 15. 1. 2024
Autor: CZVP SZÚ

Foto: Shutterstock

Pro mnohé z nás se s přibývajícím věkem zdá být problematické udržení bystrosti. Slyšíme vážné prognózy, že demence postihne populaci ve věku 65 a více let stále častěji. V průběhu let (do roku 2040) se počítá s postupným nárůstem případů.

V současné době lékařská věda odvedla poměrně dobrou práci v léčbě srdečních onemocnění a např. rakoviny. Bohužel se ale udělalo mnoho chyb ve snaze dosáhnout pokroků v řešení poruch paměti, jako je demence. Výzkum odhaluje, že můžeme mít více potíží s činností mozku, než se věřilo dříve. Nová rozsáhlá studie ukazuje, že vliv zdravého životního stylu přispívá k udržení paměti u starších lidí s genetickým rizikem Alzheimerovy choroby – nejčastější formy demence.

Demence nemusí znamenat postižení

V rodinné anamnéze může existovat neuro kognitivní porucha. Demence nemusí znamenat postižení. Naše genetika zcela neurčuje naše fyzické a neuro kognitivní zdraví. Máme možnost volby, jak zlepšit naše tělo a mysl, abychom žili co nejlépe a nejzdravěji.

Váš osud je do značné míry ve vašich rukou

Na zdravých osobách proběhla nová studie v Číně (BMJ, 2023). Zúčastnilo se jí více než 29 000 lidí bez demence (průměrný věk 72). Účastníci nejprve podstoupili kognitivní testování a genetické testování varianty kognitivních poruch APOE genAPOE4. Víme, že ovlivňují/zvyšují riziko Alzheimerovy choroby. Účastníci přísně dodržovali šest správných životních návyků: zdravou stravu, pravidelné cvičení, nekouřili, nepili alkohol, chodili do společnosti, věnovali se aktivitám a činnostem náročným pro mozek. Během následujících 10 let účastníci pravidelně podávali zprávy o svých životních návycích a podstoupili další kognitivní testy. Na konci studie se ukázalo, že lidé, kteří se drželi těchto zásad (alespoň čtyř ze zdravých návyků), vykazovali výrazně pomalejší úbytek paměti než ti, kteří tyto zdravé návyky vůbec nepraktikovali. To platilo i u účastníků s genem souvisejícím s Alzheimerovou chorobou. Také dřívější studie uváděly tyto výsledky. Objevily důkazy, že díky zdravému životnímu stylu lze skutečně snížit riziko vzniku demence. Výsledek studie je jasný: váš osud je do značné míry ve vašich rukou.

Šest návyků životního stylu

Rozebíráme šest návyků životního stylu (které se při nedodržování zdají být příčinou zhoršování paměti) a proč je jejich praktikování důležité pro zdraví mozku.

  1. Jezte zdravou stravu.

Důležitým negativním příkladem je konzumace jednoduchých cukrů a sacharidů ve zpracovaných potravinách, které způsobují prudký nárůst glukózy a inzulínu, což může poškodit mozkové buňky. Když to neděláte, snižujete tím riziko vzniku sraženin a dalších problémů s cévami v mozku.

  1. Pravidelně cvičte.

Ve studii se mělo alespoň 150 minut nebo 75 minut intenzivně cvičit. Každý týden soustavného cvičení zlepšuje zdraví mozku dvěma způsoby: snižuje se riziko mozkové mrtvice a snižuje se riziko poškození mozku generováním růstových faktorů, které pomáhají mozkovým buňkám. Proces probíhá ve struktuře zvané hipokampus. Tato struktura je klíčová pro učení a rozvoj mozkových funkcí více než kterákoli jiná část mozku.

  1. Nekuřte.

Tím, že nekouříte, děláte dvě velmi důležité věci: snižujete riziko mrtvice a zvyšujete schopnost červených krvinek přenášet kyslík.

  1. Omezte pití alkoholu.

Neexistují žádné důkazy, že by si člověk nemohl občas dopřát alkoholický nápoj, který způsobuje trvalé poškození mozku. Všichni bychom si ale měli uvědomit, že i při vypití jediného nápoje výkonnost naší paměti nebude tak dobrá, jako kdybychom abstinovali.

  1. Zůstaňte společensky aktivní.

Pravidelně navštěvujte přátele nebo příbuzné, choďte na večírky, účastněte se setkání, cestujte a chatujte online. Může to odvrátit demenci. Vědci zatím plně nerozumí tomu, proč tato taktika udržuje mozek zdravější. Je pravděpodobné, že sociální interakce aktivují velmi rozsáhlé oblasti mozku. Aktivní mysl a sociální interakce jsou tak skutečně jedním z nejlepších způsobů, jak působit proti demenci.

  1. Vyzvěte svůj mozek.

Věnujte se jak zábavné činnosti, tak i vážnější – čtení, psaní, hraní šachů a karetních her, absolvování kurzu, učení se novému jazyku, a podobně. Křížovky jsou zvláště dobré, protože nutí lidi přemýšlet o pojmech a o vztazích mezi slovy novým, flexibilním a kreativním způsobem.

Prof. J. Ruprich, RNDr. I. Řehůřková, CZVP SZÚ

Upravený zdroj: Harvard Women´s Health Watch, 2023

Zdroj článku: CZVP SZÚ