Bezpečnost potravin

Prevence osteoporózy – to není jen vápník

Vydáno: 21. 7. 2014
Autor: Časopis Výživa a potraviny 3/2014

Základem prevence osteoporózy je dostatečný přívod vápníku, vitaminu D a zajištění pohybové aktivity zátěžového charakteru.

Osteoporóza je onemocnění označované jako „tichý zloděj kostí“ a definované jako systémové metabolické onemocnění kostry charakterizované poruchou mechanické odolnosti kosti a v důsledku toho zvýšeným rizikem zlomenin.

V současné době se odhaduje, že osteoporóza postihuje 7-10 % populace. Dle WHO jsou osteoporetické zlomeniny hlavní příčinou nemocnosti a invalidity starších lidí a v případě zlomenin kyčle mohou vést až k předčasnému úmrtí.

Základem prevence osteoporózy je:
– zajištění přívodu vápníku dle příslušných výživových doporučení,
– zabránění podvýživě (a proteinové malnutrici),
– zajištění přiměřené dodávky vitaminu D (expozicí slunečnímu záření a stravou bohatou na vitamin D),
– zajištění pohybové aktivity zátěžového charakteru,
– vyvarování se kouření a konzumace alkoholu.

V článku „Prevence osteoporózy – to není jen vápník“ jsou popisována jednotlivá preventivní opatření. Pro stavbu kostí je nezbytná retence vápníku, nebo-li schopnost  zadržet vápník, která je nejvyšší v období dětství a dospívání. Ve věku 25-30 let dosahuje kostní tkáň svého vrcholu kostní hustoty.
Dostatečný přívod vápníku je však nezbytný i v pozdějším věku – jde o udržení stálé hladiny vápníku v krvi pro životně nezbytné potřeby každé buňky. Při nízkém přívodu vápníku stravou je jeho hladina v krvi vyrovnávána vápníkem z kostí a zvyšují se tak ztráty vápníku v kosti.

Kromě správné stravy založené na dostatečném množství zdrojů bohatých na vápník (mléko a mléčné výrobky, sardinky s kostmi, brukvovitá zelenina či mák) je naprosto nezbytné „svaly posilovat – kosti zatěžovat“. Vhodné jsou pohybové aktivity s prvky zatížení vlastní tělesnou hmotností, které podporují svalovou sílu (např. chůze, běh, tanec, skákání, silové cvičení). Pro dostatečnou tvorbu vitaminu D je doporučený pobyt na slunci a jeho doplnění z potravních zdrojů (tučné ryby, tresčí játra).

Více informací naleznete v článku „Prevence osteoporózy – to není jen vápník“ od autorek Mgr. Veroniky Březkové (Ústav preventivního lékařství, MU Brno, Masarykův onkologický ústav, Brno), MVDr. Haliny Matějové (ÚPL, MU Brno) a prof., MUDr. Zuzany Derflerové Brázdové, Dr.Sc. (ÚPL, MU Brno).

Zdroj: Výživa a potraviny, ročník 69, 2014, č. 3, s. 62-65

Související termíny

Ze slovníku Bezpečnost potravin A-Z portálu Bezpečnosti Potravin (klikněte pro zobrazení termínů):