Bezpečnost potravin

Přednáška na téma Nealkoholická piva

Vydáno: 19. 1. 2023
Autor: ÚZEI

Akce v rámci potravinářských úterků se bude konat 31. ledna 2023.

  

ABSTRAKT

Ačkoli je pivo s obsahem alkoholu široce používaným nápojem v mnoha kulturách, existuje jeho alternativa s nízkým nebo až nulovým obsahem alkoholu. Potřeba tohoto relativně nového nápoje byla vyvolána potřebou stejně chutnajícího nápoje bez obsahu alkoholu z důvodů zdravotních nebo dietetických.

V současné době existují 2 základní směry výroby nealkoholických piv: první způsob je založen na výrobě normálního piva obsahujícího alkohol a odstranění alkoholu z tohoto piva (lze dosáhnout až 0,0 % obj. alkoholu) a druhý způsob je vedení varného a kvasného postupu (většinou s použitím speciálních kvasinek) tak, aby obsah alkoholu byl v limitu 0,5 % obj. alkoholu.

V současné době vyráběná nealkoholická a nízkoalkoholická piva (NABLAB) mají aromatický profil, který je dosti odlišný od skutečného piva. Tyto vady jsou také kvůli nedostatku alkoholu (a nedostatku aldehyd-redukujícího účinku alkoholového kvašení). Využití nových kmenů kvasinek, které neumí zkvasit maltózu (majoritní cukr mladiny), je vysoce slibné pro výrobu chutnějšího a udržitelnějšího produktu NABLAB, protože výroba s těmito kmeny kvasinek může být prováděna se standardním pivovarským zařízením.

Z odborné literatury je zřejmé, že zájem o druhý způsob založený na NABLAB v poslední době vzrostl a experimenty byly provedeny s maltózově negativními kvasinkovými kmeny izolovanými z mnoha různých prostředí. Další cestou, o které se dnes uvažuje, je vylepšení aroma nealkoholických a nízkoalkoholických piv pomocí přídavku speciálně vyvinutých pivních aromat. 
 

 

Zdroj: ÚZEI

Foto: Shutterstock