Pražští hygienici lidem doporučují absolvovat preventivní vyšetření ledvin
Ve čtvrtek 14. března si světová veřejnost připomene Světový den ledvin.
Zítra, ve čtvrtek 14. března 2019, si světová veřejnost opětovně připomene Světový den ledvin. K již tradiční události připadající vždy na druhý čtvrtek v měsíci březnu se připojuje také Hygienická stanice hlavního města Prahy (dále jen „HSHMP“). Cílem akce je zvýšit informovanost zdravotníků a laické veřejnosti o nemocech ledvin, jejich včasné diagnostice a možnostech léčby. Světový den ledvin společně vyhlašují Mezinárodní federace nadací pro nemoci ledvin (International Federation of Kidney Foundations) a Mezinárodní nefrologická společnost (International Society of Nephrology).
Odhaduje se, že přibližně 850 miliónů lidí po celém světě trpí onemocněním ledvin. Chronické onemocnění ledvin tak způsobuje nejméně 2,4 milionu úmrtí za rok a je v současnosti 6. nejrychleji rostoucí příčinou úmrtí. Hlavní téma letošního Světového dne ledvin „Zdravé ledviny pro každého a kdekoliv“ se snaží zvýšit povědomí o neustále rostoucím zatížení, které způsobuje onemocnění ledvin u osob na celém světě, a upozornit na nutnost odpovídajících preventivních strategií a léčby onemocnění ledvin.
O onemocnění svých ledvin neví 40 procent pacientů do chvíle, kdy je akutní problém dožene do nemocnice. Nemocné ledviny nebolí, první příznaky onemocnění se projevují obvykle až v době, kdy funkce ledvin klesne pod 40 procent původní kapacity a pacient musí nastoupit na dialýzu.
Mezi varujícími příznaky jsou bolesti hlavy, slabost, únava, nechutenství, opakované zvracení, častější močení, zvláště v noci, zvýšená žízeň, bledá kůže a vysoký tlak. Pokud se nemoc včas zjistí a léčí, může se úplně vyléčit, nebo alespoň zpomalit. Je tak možné oddálit nutnost dialýzy.
V rámci Světového dne ledvin si mohou lidé ve vybraných nefrologických ambulancích dát zdarma vyšetřit zdraví ledvin. Vyšetřuje se moč a sérový kreatinin jako parametr funkce ledvin a měří se krevní tlak. Vyšetření trvající asi 15 minut odhalí případné problémy s ledvinami.
Nějakou formou poškození ledvin trpí deset procent lidí, v příštích několika letech se podle odhadu Světové zdravotnické organizace zvýší počty nemocných na celém světě o 17 procent.
Stav svých ledvin si lidé mohou orientačně zjistit i přes internet na webu Ledvinová kalkulačka. Ta z otázek na zdravotní stav a rodinnou anamnézu odhadne riziko a případně doporučí návštěvu odborníka.
Aktuální riziko onemocnění ledvin, index tělesné hmotnosti (BMI) a index tvaru těla (ABSI) si může veřejnost online zjistit také na internetových stránkách http://www.dialyza.cz/. Lidé tak mohou sami rychle zjistit, jak moc jsou jejich ledviny ohrožené. Pokud zjistí, že mají riziko onemocnění ledvin vysoké, mohou využít bezplatných preventivních vyšetření v rámci zítřejšího Světového dne ledvin.
Kde je například možné v Praze vyšetření absolvovat?
► Praha – Strahov
► Praha – Modřany
► Praha – Bulovka
► Praha – Nusle
► Praha – Homolka
► Praha – Černý Most
► Praha – Michle
V Praze 13. 3. 2019
Mgr. Zbyněk Boublík
tiskový mluvčí HSHMP
Zdroje:
▪ Česká nefrologická společnost
▪ Česká nadace pro nemoci ledvin
Zdroj článku: HSHMP
Další informace:
– článek „K čemu ledviny slouží?“ na webových stránkách www.viscojis.cz,
– „10 tipů pro lepší životosprávu jako prevence onemocnění ledvin„
Ilustrace: Grifart