Pražská hygiena se připojuje ke Světovému dni hygieny rukou, který připadá na 5. květen
Dodržování správných zásad hygieny rukou hraje stěžejní roli v předcházení infekčním onemocněním.
Již tradičně si každý rok Hygienická stanice hlavního města Prahy (dále jen „HSHMP“), společně s odbornou i laickou veřejností, připomíná Světový den hygieny rukou, který připadá na 5. květen. Dodržování správných zásad hygieny rukou hraje stěžejní roli i v předcházení aktuálního výskytu onemocnění covid-19 ve světě. Význam této klíčové preventivně – osvětové události reflektuje ve svých výstupech také Světová zdravotnická organizace (dále jen „WHO“).
Mytí rukou trvá jen několik sekund a přitom zachraňuje životy!
WHO oslovuje všechny klíčové představitele a cílové skupiny lidí sloganem „Vteřiny zachraňují životy- myjte si ruce!“
WHO rok 2021 vyhlásila „Rokem zdravotnického a pečovatelského pracovníka“. WHO shromáždila důkazy, že vhodné postupy hygieny rukou snižují rizika infekcí při poskytování zdravotní péče. Zapojení zdravotnických pracovníků, stejně jako pacientů, pečovatelů i laiků při Světovém dni hygieny rukou 2021 je proto zásadní i pro podporu „Roku zdravotníků a pečovatelů“.
WHO vyzývá k lepší hygieně rukou a aplikaci dalších postupů s cílem mít infekční onemocnění pod kontrolou
Naléhavá potřeba snížit nerovnosti mezi zeměmi s vysokými a nižšími příjmy
WHO v poslední době věnovala detailní pozornost výzkumu uplatňování programů prevence a kontroly infekčních nemocí v jednotlivých členských státech. Nejnovější poznatky z výzkumu poukazují na naléhavou potřebu snížit nerovnosti v dostupnosti dobré hygieny rukou a dalších opatření pro prevenci a kontrolu infekcí. WHO eviduje zřetelný rozdíl mezi zeměmi s vysokými a nižšími příjmy. Pro daný účel WHO vytvořila nový online monitorovací portál, který pomůže zemím možné nedostatky nejen identifikovat, ale také je řešit.
Světová pandemie onemocnění covid-19 ukazuje na vysokou prioritu se těmito otázkami zabývat, neboť dobré hygienické postupy představují klíčový prvek při snižování rizika přenosu covidu-19, pokud jsou používány jako součást komplexního balíčku preventivních opatření.
Dobře a často prováděná hygiena rukou je stěžejní pro prevenci jakýchkoli infekcí nejen při poskytování zdravotní péče, ale také i v souvislosti se zvyšující se antimikrobiální rezistencí a dalšími objevujícími se zdravotními hrozbami.
Riziko nákazy infekční chorobou při poskytování zdravotní péče představuje vůbec hlavní celosvětový zdravotní problém. U pacientů v zemích méně až středně rozvinutých (low- and middle-income countries) je takové riziko dvakrát vyšší (15 %) než u pacientů ve vyspělých zemích (7 % – high-income countries). V podmínkách intenzivní péče, zejména u novorozenců, je v méně rozvinutých zemích toto riziko dvakrát až dvacetkrát vyšší než v zemích vyspělých. Vychází najevo, že v některých málo rozvinutých státech praktikuje řádnou hygienu rukou pouze 1 z 10 zdravotnických pracovníků. V některých státech zdravotníci stále nemají pro kvalitní hygienu ruku vytvořeny potřebné podmínky.
Klíčové výzvy
- Nejnaléhavějším problémem je nedostatek peněz a vody. V celosvětovém měřítku nemá 1 ze 4 zdravotnických zařízení pro kvalitní poskytování zdravotní péče vytvořenou tolik potřebnou základní vodohospodářskou infrastrukturu a dále 1 ze 3 těchto zařízení nedisponuje v místech poskytování zdravotní péče vhodnými prostředky pro kvalitní hygienu rukou.
- V roce 2018 mělo funkční národní program pro řešení popisovaných otázek vytvořeno pouze 45 % chudých států ve srovnání s 53 – 71 % států středně rozvinutých a vyspělých. Navíc jen 5 % chudších zemí, které takové programy mají, vyčlenily v roce 2018 na tyto programy také nějaké finanční prostředky. V zemích středně rozvinutých a vyspělých přitom rozpočty na tyto oblasti mělo 18 – 50 % států.
- I přes existenci obecných národních programů v některých zemích dále panují velké rozdíly ve vytyčení konkrétních cílů pro uplatňování v praxi. Takové cíle mělo rozpracováno jen 50 % chudých zemí, naproti tomu v zemích středně rozvinutých a vyspělých tyto cíle mělo rozpracováno 69 – 77 % států. Jen 22 % všech zemí (bez ohledu na ekonomické podmínky) sleduje zavádění opatření do praxe.
- WHO vytvořila pro dané téma monitorovací portál s chráněnou online platformou, která standardizovaným a uživatelsky přívětivým způsobem shromažďuje data, analyzuje popsané situace a zároveň poskytuje rady a doporučení pro zlepšení.
Obecnější poznámky
- Infekcemi při poskytování zdravotní péče se po celém světě každoročně nakazí miliony pacientů a zdravotnických pracovníků. Jen v Evropě je každý rok takových případů evidováno skoro 9 milionů.
- Polovině těchto infekcí je přitom možné se vyhnout zavedením účinných postupů a programů, včetně zlepšení hygieny rukou.
- Zajištění náležité hygieny rukou může přinést úspory 16násobku nákladů s hygienou spojených.
Jak si správně mýt ruce? – seznamte se s řadou osvětových materiálů a videí:
• Správné techniky hygieny rukou ukazuje osobně generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus aneb VÝZVA BEZPEČNÉ RUCE (v angličtině) | video |
• Efektivní mytí rukou | osvětový leták ECDD |
• | jJAK SI SPRÁVNĚ MÝT RUCE VODOU A MÝDLEM – video WHO (v angličtině) |
• | JAK NA MYTÍ RUKOU POMOCÍ PŘÍPRAVKU NA BÁZI ALKOHOLU – video WHO (v angličtině) |
• | Jak si správně mít ruce – #COVID19 – ECDC |
V Praze 5. 5. 2021
Hygienická stanice hlavního města Prahy
Zdroj: HSHMP