Bezpečnost potravin

Prasata resistentní k PRRS viru

Vydáno: 4. 4. 2016
Autor: BIOTRIN

Informace organizace BIOTRIN ze dne 21. 3. 2016.

Na univerzitě v Missouri se podařilo vytvořit prase resistentní k PRRS viru. Tento virus způsobuje obrovské ekonomické ztráty v chovu prasat a vakcína proti němu zatím není dostatečně účinná. Vědci na americké univerzitě použili k vytvoření resistentního prasete jednu z nových technik šlechtění (NBT) – metodu editace genu CRISPR/Cas9.

O technice CRISPR-Cas blíže píše např. Vesmír. Jedná se o velmi přesnou metodu editace genu, tj. cíleného zásahu do dědičné informace. Je to nástroj, který umožňuje rychlou modifikaci funkcí genů, a nahrazuje starší a méně účinné metody. Američtí vědci s pomocí tohoto nástroje vyšlechtili prasata, která postrádají specifický protein na povrchu prasečích buněk, a tím „uzavřeli“ vstupní bránu pro virus PRRS.

PRRS – reprodukční a respirační syndrom prasat – je ekonomicky velmi závažné onemocnění, rozšířené ve všech chovatelsky vyspělých zemích světa. Finanční ztráta u jedné prasnice za rok byla vyčíslena na částku od 20 do 200 EUR dle míry onemocnění. V USA se odhadují roční náklady spojené s medikací proti PRRS viru a úhyny v chovech prasat na 600 mil. dolarů.

Uvedená výzkumná práce a jiné podobné experimenty jsou příslibem úspěšného využití technik CRISPR/Cas9 i pro jiná domácí zvířata. Např. na univerzitě v Kalifornii vědci vyšlechtili krávy, kterým nerostou rohy, čímž se zamezuje nezbytnému, ale velmi bolestivému a nebezpečnému procesu odstraňování rohů.

Další využití nových technik šlechtění u hospodářských zvířat budou jistě brzy následovat.

 

Zdroje:

http://www.scientificamerican.com/article/scientists-breed-pigs-resistant-to-a-devastating-infection-using-crispr/

http://vetweb.cz/reprodukcni-a-respiracni-syndrom-prasat-prrs-rewiev/

http://www.asz.cz/cs/zpravy-z-tisku/chovatelstvi-a-veterina/evropska-vakcina-proti-prrs.html

http://vesmir.cz/2015/05/27/crispr-presna-strelba-geneticke-cile/ 

Převzato z: BIOTRIN