Bezpečnost potravin

Potvrzen první závažný případ ptačí chřipky H5N1 v USA u člověka

Vydáno: 30. 12. 2024
Autor: SZÚ

Ilustrace: CDC

CDC (USA) potvrdila první závažný případ ptačí chřipky H5N1 u člověka.

V Louisianě byl hospitalizován pacient se závažným průběhem infekce virem ptačí chřipky A(H5N1) („ptačí chřipka H5N1“). Jedná se o první těžký případ tohoto onemocnění ve Spojených státech amerických (USA). V pátek 13. prosince případ potvrdilo Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Od dubna 2024 bylo v USA hlášeno celkem 61 případů ptačí chřipky H5 u lidí.

Předběžné sekvenační výsledky naznačují, že virus A(H5N1), kterým se nakazil pacient v Louisianě, patří ke genotypu D1. 1, jenž je příbuzný s dalšími D1. 1 viry nedávno zjištěnými u volně žijících ptáků a drůbeže ve Spojených státech a u lidí v Britské Kolumbii (Kanada) a státě Washington. Genotyp ptačí chřipky H5N1 se liší od genotypu B3.13 detekovaného u dojnic, sporadických případů u lidí v několika státech a některých ohnisek u drůbeže v USA. V CDC probíhá další sekvenování a snaha o izolaci viru z klinických vzorků od pacienta z Louisiany.

Zatímco vyšetřování zdroje nákazy v Louisianě pokračuje, bylo zjištěno, že pacient byl v kontaktu s nemocnými a uhynulými ptáky v domácím chovu. Jedná se o první případ ptačí chřipky H5N1 v USA, který je spojen s kontaktem s domácím chovem ptáků. Detekce sporadického případu těžkého průběhu onemocnění ptačí chřipkou H5N1 u člověka není překvapivá. Infekce virem ptačí chřipky A(H5N1) byla již dříve spojena se závažným onemocněním lidí v jiných zemích, včetně fatálního průběhu onemocnění. Přenos ptačí chřipky H5 z člověka na člověka nebyl doposud zjištěn. Tento případ nicméně nemění celkové hodnocení CDC ohledně bezprostředního rizika ptačí chřipky H5N1 pro veřejné zdraví, které zůstává i nadále nízké.

Tento případ ukazuje, že zdrojem nákazy mohou být kromě komerčních drůbežářských a mlékárenských provozů také volně žijící ptáci a domácí chovy ptáků. Lidé v kontaktu s infikovanými zvířaty (ať už pracovně či rekreačně), jsou vystaveni vyššímu riziku nákazy a měli by dodržovat preventivní opatření doporučená CDC, pokud se pohybují v blízkosti zvířat, která jsou infikována nebo potenciálně infikována virem ptačí chřipky H5N1. To znamená, že majitelé domácích chovů, myslivci a další milovníci ptáků by také měli přijmout preventivní opatření.

Nejlepší prevencí ptačí chřipky H5 je vyhnout se její expozici, kdykoli je to možné. Infikovaní ptáci vylučují viry ptačí chřipky A ve slinách, na sliznici a výkaly. Jiná infikovaná zvířata mohou vylučovat viry ptačí chřipky A v sekretech dýchacích cest a jiných tělesných tekutinách (např. v nepasterizovaném kravském mléce).

  • Obecně platí, že pokud je to možné, měli by se lidé vyhýbat kontaktu s nemocnými nebo uhynulými zvířaty, zejména s volně žijícími ptáky a drůbeží.
  • Osoby, které přicházejí do přímého/blízkého kontaktu s volně žijícími ptáky nebo nemocnou či uhynulou drůbeží nebo jinými zvířaty, musí používat doporučené osobní ochranné prostředky (OOP). Volně žijící ptáci mohou být infikováni viry ptačí chřipky A, i když nevypadají nemocně.
  • Nedotýkejte se povrchů nebo materiálů (např. steliva nebo podestýlky) kontaminovaných slinami, hlenem nebo výkaly volně žijících nebo domácích ptáků nebo jiných zvířat s potvrzenou infekcí virem ptačí chřipky A nebo podezřením na ni.

Další informace o ptačí chřipce H5 v USA a reakci CDC, včetně pravidelně aktualizovaných počtů případů, najdete zde: H5 Bird Flu: Current Situation page.

odkazy pro případ v Britské Kolumbii v Kanadě

odkazy k případům ve Washingtonu:

Podle materiálu CDC volně zpracovalo Oddělení epidemiologie infekčních nemocí, CEM, SZÚ

Zdroj: CDC Newsroom, December 18, 2024

Zdroj článku: SZÚ