Potravinářská komora ČR nepodporuje přílišné zjednodušování v označování výživových údajů
Tisková zpráva PK ČR
Potravinářská komora České republiky upozorňuje na možná rizika zavedení povinného jednotného systému značení výživových údajů na přední straně obalů. Veškeré výživové údaje na výrobku již jsou a jsou dostatečné. Mezi nejznámější prezentované systémy značení patří francouzský model Nutri-Score, který spotřebitelé označují jako nejjednodušší. To je současně jeho největší slabinou.
Hodnocení Nutri-Score je vypočítáno pouze ze 7 parametrů, z nichž je ale většina součástí informace uvedené na obalech již dnes. Není brán ohled na velikost porce, nezohledňuje se vliv konzumovaného množství potraviny na zdraví. Systém nezapočítává obsah vitamínů a minerálních látek, vápník v mléčných výrobcích není zohledněn vůbec. Vznikají tak paradoxy, které jsou pro běžného spotřebitele těžko pochopitelné. Do zelené, nejzdravější kategorie tak spadnou hranolky, knedlíky, chipsy, kolové nápoje s umělými sladidly či energetické nápoje a další potraviny. Naopak šunku, sýr, olivový olej a maso z lososa najdeme v červených kategoriích, kterým by se měl spotřebitel spíše vyhýbat.
„Potravinářská komora České republiky velmi fandí všem potravinářům, kteří reformulují stávající výrobky, současně ale upozorňuje na rizika, kdy v honbě za lepším skóre mohou výrobci nahrazovat základní suroviny zpracovanými složkami nebo přídatnými látkami, měnit složení pouze u sledovaných živin a preferovat náhradní sladidla na úkor cukru. Na druhou stranu, pokud bude nutné zavést povinný systém značení nutričních údajů, preferujeme jednotný celoevropský systém, protože různé označování v různých zemích povede jen k dalším zmatkům a bude nesmírně náročné pro všechny výrobce, kteří dodávají své výrobky do více zemí,“ shrnuje stanovisko komory Dana Večeřová.
V rámci strategie „Z farmy na vidličku“ nastavila Evropská komise řadu cílů v oblasti zajištění udržitelnosti potravinových systémů a přesun ke zdravějšímu životnímu stylu a harmonizaci systému značení výživových hodnot na přední straně obalů potravin. Legislativní návrh značení chce komise předložit koncem roku 2022.
Cílem zavedení jednotného systému značení na přední straně obalů je zjednodušení a zrychlení orientace spotřebitele ohledně složení potravin z hlediska citlivých živin při každodenním nákupu. Stávající systém nutričního značení na základě Nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 1169/2011 o poskytování informací o potravinách považují výrobci i svazy z řad členů Potravinářské komory ČR za dostatečné a objektivní. Jedná se o povinné informace o výživových údajích na 100 g nebo na 100 ml výrobku. Je zde uvedena energie, tuky z toho nasycené mastné kyseliny, sacharidy z toho cukry, bílkoviny a sůl.
„Stávající systém značení na obalech výrobků považujeme za dostatečný. Návrhy na zavedení systému Nutri-Score lze naopak charakterizovat pouze jako vizuální změnu,“ upozorňuje na stanovisko Českého svazu zpracovatelů masa Radek Slanec.
„Podle mého názoru stačí na obalu uvést tabulku výživových údajů a složení potraviny, tak jak se to uvádí již dnes. Doporučuji uvádět i obsah živin v jedné porci, ale je nutné definovat legislativně porci, v USA je toto zavedeno již desítky let. Je ale třeba edukace spotřebitelů,“ doplňuje Jana Dostálová, předsedkyně České potravinářské společnosti.
- Tiskovou zprávu naleznete zde.
Helena Kavanová
tisková mluvčí PK ČR
Zdroj: PK ČR