Bezpečnost potravin

Potravinářská inspekce zjistila na trhu houby z Číny s nedeklarovanými siřičitany

Vydáno: 9. 2. 2017
Autor: SZPI

Tisková zpráva SZPI ze dne 9. 2. 2017.

V rámci monitoringu cizorodých látek v potravinách Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila na trhu šarži hub SHI-TA-KE (houževnatec jedlý) s nedeklarovaným alergenem – siřičitany. Předmětnou šarži potraviny – s označením F.W. Tandoori, spol. s r.o., balení 50 g, datum minimální trvanlivosti do 16. 2. 2018, vyrobeno v Číně – inspektoři odebrali v provozovně společnosti Globus ČR, k.s. Distributorem v ČR byla společnost F. W. TANDOORI, spol. s r.o., které předmětnou potravinu dodala firma Kreyenhop & Kluge GmbH & Co. KG, Food & Non-Food Import, Industriestrasse 40-42, 28876 Oyten, Německo.

Laboratorní rozbor zde prokázal přítomnost siřičitanů v koncentraci přes 80 miligramů na kilogram. Hodnota siřičitanů ve vzorku zůstala na nevyhovující úrovni i po tepelné úpravě dle instrukcí na obalu potraviny. Vzhledem k této skutečnosti Potravinářská inspekce nařídila prodejci, aby danou šarži potraviny neprodleně stáhnul z tržní sítě.

Tzv. síření je jedním ze způsobů prodloužení trvanlivosti potraviny. Siřičitany jsou alergenní látka a výrobce je povinen uvést informaci o jejich přítomnosti na obal produktu v souladu s požadavky příslušných právních předpisů.

Z došetřování vyplynulo, že se v tržní síti nacházelo 2400 balení potraviny.  Potravinářská inspekce doporučuje všem spotřebitelům s intolerancí na siřičitany, aby předmětnou šarži potraviny nekonzumovali, nevědomá konzumace jim může způsobit závažné zdravotní komplikace.

S kontrolovanou osobou SZPI zahájí správní řízení o uložení sankce. Inspekce zároveň vložila informaci do evropského systému rychlého varování RASFF.

Zpracoval: Mgr. Pavel Kopřiva – tiskový mluvčí, tel.: +420 542 426 633  
 

Přílohy

Zdroj: SZPI