Bezpečnost potravin

Potravinářská inspekce zakázala doplněk stravy pro děti

Vydáno: 4. 9. 2020
Autor: SZPI

Tisková zpráva SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila neprodleně stáhnout z tržní sítě doplněk stravy Infants Dophilus Plus (Probiotický komplex pro děti, doporučeno od 4. měsíce; 7 probiotických kultur, 6 miliard životaschopných bakterií v 1 g) v balení 20 g, datum použitelnosti do 15. 4. 2021, označení šarže: 50TC045, bez označení výrobce, země původu: Kanada. 

Analýza v akreditované laboratoři SZPI prokázala ve výrobku přítomnost alergenu mléčná bílkovina v množství 5412 miligramů na kilogram (mg/kg). Vzhledem k tomu, že na výrobku nebyla vyznačena přítomnost alergenu mléčná bílkovina, jedná se o potravinu nebezpečnou pro osoby s alergií nebo intolerancí na uvedený alergen. 

Analýza v potravině prokázala i přítomnost laktózy v množství 2500 mg/kg. Vzhledem k tomu, že na obalu bylo mj. uvedeno: „neobsahuje mléčný cukr (laktózu)“, není přítomnost látky v potravině přípustná a jedná se o potravinu označenou zavádějícím způsobem. 

Z důvodu přítomnosti nedeklarovaného alergenu nelze potravinu považovat za bezpečnou a inspektoři SZPI nařídili prodejci – společnosti TAINEX, s.r.o., aby neprodleně stáhnul předmětnou nevyhovující šarži z tržní sítě. Inspektoři výrobek odebrali při kontrole internetového prodeje na portálu http://www.tainex.cz/. Dovozcem potraviny do ČR je dle informace uvedené na obalu společnost Pharma Agency, s.r.o. z Prahy. 

SZPI zahájí správní řízení o uložení pokuty.

 

Zpracoval: Pavel Kopřiva, tiskový mluvčí

Zdroj: SZPI