Bezpečnost potravin

Potravina nového typu: semena chia

Vydáno: 10. 5. 2011
Autor:

K žádosti o rozšíření sortimentu výrobků s přidanými semeny chia se lze vyjadřovat do 30.5.2011.

The Chia Company založená v Austrálii požádala Úřad pro potraviny ve Velké Británii (FSA) o souhlas uvést na trh semena chia v pekařských výrobcích, snídaňových cereáliích a ve směsích ovoce, oříšků a semen. Společnost má v současné době povolení vydané na základě nařízení o potravinách nového typu uvádět na trh chia semena v chlebových produktech a to v maximálním množství 5 %.
Chia (také známá jako Salvia hispanica, šalvěj španělská) patří mezi byliny z čeledi mátovitých (Labiatae). Chia se pěstuje komerčně v mnoha zemích Latinské Ameriky a v Austrálii. Vzhledem k tomu, že se semena chia v EU před 15.5.1997 nekonzumovala ve významném množství, považují se za potravinu nového typu a vztahuje se na ně nařízení (ES) č. 258/97. V příloze je dokumentace, kterou The Chia Company poskytla na podporu své žádosti.
Žádosti o schválení potravin/potravinových složek nového typu posuzuje ve Velké Británii Poradní výbor pro potraviny a procesy nového typu (ACNFP). Připomínky k žádosti The Chia Company lze zasílat do sekretariátu ACNFP do 30.5.2011. Více informací je zde.