Podmínky pro prodej a usmrcování ryb (kaprů)
Tisková zpráva SVS ČR ze dne 21. 11. 2013.
Máte už dárky, máte už kapra?
Vánoce sice nejsou jen dárky a kapr na talíři, nicméně takové jsou atributy těch českých, ať chceme nebo nechceme. Kromě hospodyň budou mít napilno i inspektoři krajských veterinárních správ i městské veterinární správy v Praze.
Na základě oznámení prodejce, které na správu musí přijít 7 dní před zahájením prodeje, budou inspektoři vědět, kam jít. V oznámení musí být uvedeno, kdy a kde a od kdy bude sezónní prodej ryb probíhat. Toto oznámení není zpoplatněno.
Prodejce živých ryb musí například mít doklad o tom, kde byly posledně sádkovány. Samostatné prodejní místo musí být umístěno a vybaveno tak, aby zacházení s rybami odpovídalo zásadám ochrany zdraví zvířat a požadavkům na jejich pohodu a aby veškeré činnosti spojené s prodejem ryb byly prováděny v odpovídajících hygienických podmínkách.
Jsou-li ryby na samostatném prodejním místě také zabíjeny, kuchány a porcovány, popřípadě jinak upravovány, musí být na tomto místě také dobře čistitelná a dezinfikovatelná pracovní deska, nože, palička na omračování ryb a stěrky, dostatečný přívod pitné vody k omývání pracovního pultu, odvod odpadní vody do kanalizace a nepropustné, uzavíratelné a označené nádoby na pevné vedlejší živočišné produkty (vnitřnosti, žábry apod.).
Podmínky pro prodej i usmrcování ryb stanoví veterinární legislativa, zejména pak zákon na ochranu zvířat proti týrání. A právě to, jak jsou tato ustanovení plněna, každoročně v ulicích kontrolují inspektoři krajských veterinárních správ, popřípadě Městské veterinární správy v Praze. Lze potvrdit, že kultura prodeje ryb a i hygienická úroveň prodeje je rok od roku znatelně lepší.
Usmrcení kapra musí předcházet omráčení tupým předmětem na temeno, tj. kousek nad očima, a poté musí okamžitě následovat vykrvení přetnutím žáber, popřípadě přetnutím míchy a cév těsně za hlavou. Že se nesmí kapr za živa odšupinovávat, vytlačovat mu jikry anebo mlíčí, ohrožovat oči, či brát ho za skřele, to je snad již zbytečné dodávat.
Prodejce i ten, kdo ryby usmrcuje na přání zákazníka, tj. osoba, která ryby usmrcuje, kuchá nebo porcuje, musí mít kromě předchozího oznámení prodeje zdravotní průkaz, ochranné pomůcky (omyvatelnou zástěru, gumové holínky a gumové rukavice), patřičné vybavení prodejního místa a musí dodržovat ustanovení veterinárního zákona a zákona na ochranu zvířat proti týrání. To je kromě dokladu o nabytí ryb a o jejich předchozím sádkování předmětem kontrol orgánů státního veterinárního dozoru.
I když by se mohlo zdát, že zacházet se živou rybou je jednoduché, není tomu tak, proto je dobré i její poslední chvíle života svěřit do ruky odborníkům – kapra si nechat usmrtit a třeba i vyvrhnout a nepůsobit mu zbytečné stresy odnosem domů a poté utrpení při nešikovném usmrcování…
Nemluvě o tom, že případné „darování života“, vypuštěním kapra do rybníka či do řeky, se v minimálně 70 % nekoná. Vylačněný kapr není s to po vypuštění v řece či rybníce přežít a zpravidla uhyne.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS: www.svscr.cz.
Zdroj: SVS ČR