Plovoucí mořské farmy by mohly zajistit potraviny a jídlo pro planetu
Sluneční záře i moře představují volně dostupné a hojné zdroje. Využívá je i unikátní projekt vertikálních mořských farem, které plují na oceánu, probíhá na nich zemědělská produkce a dokáží získávat odsolenou vodu.
Odborníci University of South Australia navrhli soběstačný sluncem poháněný systém, který zahrnuje odpařování mořské vody a její recyklaci a využití jako sladké vody. Na takové farmě mohou vznikat zemědělské produkty, aniž by do toho zasahovali lidé.
Plovoucí mořské farmy by mohly pomoci s nedostatkem vody a potravin, který by v nadcházejících desetiletích mohl ještě zesílit. Světová populace by měla ještě nějaký čas růst.
Haolan Xu a Gary Owens z výzkumného institutu zmíněné univerzity Future Industries Institute vyvinuli koncept vertikální plovoucí mořské farmy, kterou tvoří dvě komory. Svrchní je podobná skleníku, zatímco ta spodní pracuje s vodou. Podle Owense se tento koncept podobá velkému samozavlažovacímu truhlíku, jaký znají zahrádkáři.
V tomto případě ale vodu pro farmu zajišťuje soustava solárních vypařovačů. Nasávají mořskou vodu a díky odpařování z ní oddělují soli. Sluneční záření tímto způsobem vyrábí sladkou vodu, která se na farmě používá na zalévání plodin v horní komoře.
Tvůrci mořské farmy uspořádali test, v němž s využitím tohoto systému vypěstovali tři běžné zemědělské plodiny – brokolici, salát a čínské zelí (pak čoj). Rostliny vyrostly na mořské hladině, aniž by byla nutná lidská intervence.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Více informací naleznete zde: https://phys.org/news/2023-09-sea-farms-solution-world-freshwater.html
Zdroj: Gate2Biotech